Sprzedaż piasku rzecznego
Jeśli potrzebujesz piasku rzecznego dobrze trafiłeś. Sprzedajemy go na terenie piaskarni znajdującej się w jednym z naszych obiektów przy ul. Wał Miedzeszyński 383/387 w Warszawie. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00-15:00. Przed przyjazdem zadzwoń do nas: 784 021 134.
1 tona piasku kosztuje 16,50 zł netto.
Za dodatkową opłatą wg Cennika usług Zakładu Sprzętu i Transportu świadczonych na rzecz odbiorców zewnętrznych możemy dostarczyć piasek naszym samochodem pod wskazany przez Ciebie adres.
Piaskarnia MPWiK Warszawa
Po co Wodociągom Warszawskim własna piaskarnia?
Głównym celem funkcjonowania piaskarni jest zapewnienie prawidłowego procesu ujmowania wody metodą infiltracji poprzez kontrolę grubości warstwy piasku w rejonie pola drenażowego Gruba Kaśka:
- usuwanie nadmiaru piasku nad drenami ujęć infiltracyjnych (gdy warstwa kruszcu przekracza określone wartości, tj. 3-5 metrów, przy pomocy pogłębiarek piasek jest transportowany na teren piaskarni)
- uzupełnianie warstwy piasku np. w trakcie przechodzenia fal wezbraniowych, kiedy dochodzi do zmniejszenia grubości przykrycia drenów lub wręcz do odkrycia poszczególnych drenów; w takim przypadku zmagazynowany piasek jest pobierany przez pogłębiarki w celu uzupełnienia przykrycia drenów.
Pozostały niewykorzystany urobek (piasek) jest sprzedawany podmiotom zewnętrznym, zgodnie z obowiązującym prawem.
Czym wykonywana jest regulacja dna Wisły?
Regulację grubości warstwy filtracyjnej nad drenami ujęć infiltracyjnych wykonują specjalistyczne statki należące do Wodociągów Warszawskich takie jak np. Pogłębiarki Sawa czy spulchniacze hydrauliczne “Chude Wojtki”.
Na czym polega praca „Chudych Wojtków”?
Woda z rzeki jest ujmowana spod jej dna za pomocą drenów, czyli perforowanych rur. Proces jej przesączania się przez kilkumetrową warstwę piasku i żwiru nazywamy infiltracją, a trwa on nawet 30 godzin (!). Aby utrzymać prawidłowy przepływ wody nad drenami, konieczne jest utrzymywanie określonej wysokości warstwy filtracyjnej - to zadanie jest realizowane przez pogłębiarki „SAWA” i „ZRS-T” - oraz regularne płukanie dna rzeki. W tym celu, zatrudnieni w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji marynarze, wykorzystują spulchniacze hydrauliczne „Chude Wojtki”, nazwane tak na cześć ich twórcy - inżyniera Jerzego Wojtkowskiego, który wyróżniał się bardzo szczupłą sylwetką. Te specjalistyczne statki płuczą dno rzeki wodą pod ciśnieniem, usuwając w ten sposób wierzchnią, najbardziej zanieczyszczoną warstwę piachu.
Wodociągi Warszawskie od A do Z, odc. 19: Zapraszamy na pokład Chudego Wojtka!