Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Przed świętami uważajmy na cyberprzestępców

Grudzień to czas naszej większej aktywności w Internecie, ale również wzmożonej działalności cyberprzestępców.

W okresie przedświątecznym wysyłamy i otrzymujemy więcej wiadomości elektronicznych, częściej korzystamy z Internetu w poszukiwaniu prezentów i robimy zakupy w sieci. Warto pamiętać, że to również okres wzmożonej działalności cyberprzestępców.

Jak działają cyberprzestępcy?

Najczęściej celem ich działania jest chęć zainfekowania naszego komputera złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia poznanie loginów i haseł dostępowych do bankowości elektronicznej lub przejęcie kont, z których dokonujemy płatności elektronicznych. Cyberprzestępcy próbują również wykraść nasze dane, zwłaszcza numery PESEL i dokumentu tożsamości, na podstawie których można dokonywać transakcji Internecie, takich jak zakupy, pożyczki, kredyty.

Jak wygląda przykładowy scenariusz działania złośliwego oprogramowania? 

Jednym ze scenariuszy jest uaktywnienie się złośliwego oprogramowania w momencie, gdy chcemy się zalogować do bankowości elektronicznej w celu wykonania płatności elektronicznej. Program podmienia wówczas numer rachunku bankowego, na który chcemy wykonać przelew, na rachunek bankowy używany przez przestępców. Na ekranie naszego komputera nie widać tej akcji - zmiana dotyczy informacji, które przeglądarka wysyła do banku. W konsekwencji przelew zmodyfikowany przez złośliwe oprogramowanie jest wysyłany na rachunek przestępców.

Należy pamiętać, że jest to jedynie jeden z wielu scenariuszy działania cyberprzestępców. Inne mogą polegać na próbie przejęcia naszych haseł dostępowych, które umożliwią cyberprzestępcom dalsze działanie niejako w naszym imieniu.

Jak można się obronić przed złośliwym oprogramowaniem?

  • Nie należy otwierać wiadomości elektronicznych nieznanego pochodzenia
    i dołączonych do nich załączników.
  • Należy używać aktualnego systemu operacyjnego z aktualnymi poprawkami bezpieczeństwa oraz oprogramowania antywirusowego lub antyszpiegowskiego.
  • W przypadku wykonywania płatności elektronicznych należy uważnie czytać treści SMS-ów z banku zawierających kod autoryzujący transakcję.
  • Realizując płatności elektroniczne lub dokonując zakupów w sieci Internet nie należy korzystać z udostępnionych publicznie i otwartych sieci bezprzewodowych.
  • Korzystając z urządzeń komputerowych w miejscach publicznych należy ustawiać ekran w sposób uniemożliwiający odczyt informacji na nim wyświetlanych przez osoby postronne.

Co zrobić jeżeli stwierdzimy, że padliśmy ofiarą cyberprzestępców?

  • Zgłaszamy ten fakt właściwym organom ścigania.
  • Niezwłocznie zgłaszamy ten fakt do banku, w którym mamy konto bankowe.
  • Zastrzegamy dokumenty tożsamości w placówce banku.
  • Zawiadamiamy organ gminy lub placówkę konsularną oraz wyrabiamy nowy dokument.
Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a