Informacje przesyłane w sieci Internet.
Pamiętajmy, że wszystko co umieszczamy lub przesyłamy w sieci Internet, pozostaje w tej sieci i może być dostępne dla osób postronnych. Dlatego należy dobrze zastanowić się, czy na pewno chcemy zamieścić lub przesłać informację.
- Poczta elektroniczna
Serwery pocztowe są dostępne w sieci Internet. Co jakiś czas można przeczytać komunikat, że w skutek awarii lub błędu ludzkiego do sieci Internet wyciekły dane z loginami i hasłami użytkowników. Należy mieć świadomość, że kiedyś może to dotyczyć serwera pocztowego w którym mamy konto, lub w którym konto ma odbiorca naszej wiadomości. Przesyłajmy informacje świadomie, jeżeli są to istotne dane, zabezpieczmy je dodatkowo poprzez zaszyfrowanie treści, a hasło do zaszyfrowanych danych przekażmy np. SMSem. - Konto na portalu społecznościowym.
Należy mieć świadomość, że jeżeli używamy konta na portalu społecznościowym bez ograniczenia dostępu dla wybranych osób, wszystko co zamieścimy na tym koncie jest widoczne. Z pozoru nieistotne informacje mogą stanowić dla innych osób cenne źródło danych. Przykładowo chcąc pokazać, że dobrze się bawimy zamieszczamy na portalu zdjęcie z klubu, imprezy, wyjazdu. Tym samym przekazujemy informację o tym, że nasze mieszkanie jest w tym czasie puste.
Należy pamiętać również o tym, że zamieszczając zdjęcie w sieci, zwykle zawiera ono tzw. metadane (informacje kiedy było zrobione, za pomocą jakiego urządzenia, miniaturę podglądu zdjęcia, itp.). Nawet jeśli zamażemy na zdjęciu pewne szczegóły, mogą być one widoczne w metadanych na miniaturze zdjęcia.
Dodatkowo pamiętajmy, że nawet jeśli publikujemy informacje w zamkniętej grupie odbiorców, mogą one zostać ujawnione w sieci w przypadku awarii, włamania do serwera lub ujawnienia danych logowania - Fałszywe strony
Logując się do naszych ulubionych stron internetowych lub portali pamiętajmy, żeby nie korzystać z tzw. autouzupełniania adresu. Zwykle wtedy nie weryfikujemy, czy jest on poprawny. Nawet jeden inny znak w adresie powoduje, że znajdziemy się w innym miejscu sieci Internet. Cyberprzestępcy często korzystają z mechanizmu wykupowania adresów internetowych bardzo podobnych do adresów znanych i popularnych witryn lub serwisów. Pod tymi adresami umieszczają strony łudząco podobne do oryginalnych stron. Nie mając świadomości, że znajdujemy się na fałszywej stronie, dokonujemy zakupów, realizujemy płatności, zamieszczamy nasze dane osobowe.
Dlatego logując się do naszych ulubionych stron, sprawdzajmy poprawność wpisanego adresu. Dodatkowo, jeżeli strona posiada certyfikat, sprawdzajmy czy jest on aktualny i wystawiony na właściciela witryny, do której się logujemy.