Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Zakład Centralny

Stacja Uzdatniania Wody „Filtry”

W 2010 r. zakończyliśmy pierwszy etap modernizacji technologii uzdatniania wody na terenie SUW „Filtry”. Procesy uzdatniania wody wzbogaciliśmy o ozonowanie pośrednie oraz filtrację na węglu aktywnym.

Inwestycję zrealizowaliśmy w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza II” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności. Zakres prac obejmował wprowadzenie procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego oraz połączenie istniejących procesów z nowymi w jeden układ technologiczny. Dzięki zwiększeniu stopnia redukcji substancji organicznych zmniejszyliśmy dawkę dwutlenku chloru stosowanego do końcowej dezynfekcji aż o połowę. A to oznacza, ze woda w kranie ma po prostu lepszy smak i zapach. 

Układ technologiczny obejmuje dwie linie produkcyjne. Zachodzą tam następujące procesy uzdatniania wody:

infiltracja, infiltracja,
koagulacja i sedymentacja w pulsatorach, napowietrzanie,
sorpcja na pylistym węglu aktywnym w pulsatorach (doraźnie), sedymentacja zanieczyszczeń,
stabilizacja wodą wapienną,

filtracja pospieszna na złożach piaskowych

filtracja pospieszna na złożach piaskowych.  

 

Obie linie produkcyjne łączą się w jeden ciąg technologiczny. Zachodzą tam kolejne procesy technologiczne:

  • ozonowanie pośrednie,
  • filtracja z sorpcją na złożach granulowanego węgla aktywnego,
  • natlenienie wody (okresowo),
  • filtracja powolna na złożach piaskowych,
  • dezynfekcja dwutlenkiem chloru.

Maksymalna zdolność produkcyjna zmodernizowanego układu technologicznego wynosi 300.000 m3/d.

Wartość I etapu modernizacji wyniosła blisko 60 mln euro netto. 

 


W latach 2013-2015 zmodernizowaliśmy także tzw. „drugi ciąg technologiczny” SUW „Filtry”. Inwestycja była kontynuacją projektu, którego I etap polegał na uruchomieniu w 2010 roku stacji ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym.

Modernizacja instalacji, które służą warszawiakom nieprzerwanie od lat 70. ubiegłego wieku, przyczyniła się do zwiększenia ich niezawodności, zapewniła stabilne parametry uzdatnianej wody oraz pozwoliła na optymalizację kosztów produkcji.

W ramach II etapu modernizacji  zostały zmodernizowane m.in. budynek filtrów wraz z dyspozytornią, obiekty pulsatorów, koagulacji, pompownia drugiego stopnia, komory i przewody technologiczne. Inwestycja realizowana była w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza IV”.

Wartość II etapu wyniosła ponad 112 mln zł netto.

 

Stacja Uzdatniania Wody „Praga”

W latach 2013-2015 ciąg technologiczny stacji został rozbudowany o dodatkowy etap uzdatniania.

Proces produkcji został uzupełniony o ozonowanie pośrednie i filtrację na węglu aktywnym. Projekt obejmował rozszerzenie istniejącego układu hydraulicznego stacji o nowe technologie, a przeprowadzona modernizacja umożliwiła kolejne zmniejszenie dawek dwutlenku chloru i całkowitą rezygnację z chloru, stosowanego do końcowej dezynfekcji wody. Dzięki temu woda jest smaczniejsza i ma odczuwalnie lepszy zapach. Strefa zasilania SUW „Praga” obejmuje ok. 1/3 powierzchni Warszawy (Wawer, Rembertów, Pragę Południe, Wilanów, część Pragi Północ i Targówka oraz rejony Mokotowa i Śródmieścia położone poniżej Skarpy Wiślanej).

Na terenie SUW „Praga” powstały budynki ozonowania pośredniego i filtrów węglowych, pompownia pośrednia, magazyn tlenu oraz zaplecze techniczne.

Inwestycja realizowana była w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza IV”.

Wartość inwestycji wyniosła ok. 82 mln zł netto.


 

Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a