Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami

Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VII”

Największy projekt w tej części Europy

Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” jest największym przedsięwzięciem o charakterze środowiskowym realizowanym w tej części Europy. Działania w ramach Fazy VII to kontynuacja działań w zakresie rozwoju uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji warszawskiej.

Głównym celem projektu jest przyczynienie się do zrealizowania zobowiązań wynikających z Dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, tj. dyrektywy ściekowej, poprzez zwiększenie poziomu skanalizowania aglomeracji oraz zmniejszenie liczby mieszkańców, którzy nie korzystają z sieci kanalizacyjnej.

Zakres rzeczowy Projektu

Najważniejszymi realizowanymi w ramach Fazy VII zadaniami są: 

  • Budowa kolektora Mokotowskiego BIS ETAP II wraz z przebudową obiektu zrzutowego Płyta Desantu 
  • Budowa przepompowni ścieków Q=10 l/s przy ul. Kopalnianej/Moździerzy 
  • Renowacja Kolektora Nadbrzeżnego. 
  • Modernizacja Kolektora Zachodniego na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Popiełuszki w Warszawie.

Łącznie Projekt obejmuje 38 zadań, z czego:

  • 31 zadań dotyczy budowy sieci kanalizacyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • 2 zadania dotyczą modernizacji sieci kanalizacyjnej,
  • 5 zadań to zadania usługowe (inżynierowie kontraktu, działania promocyjne).

W ramach Projektu docelowo rozbudujemy sieć kanalizacyjną o 13,16 km oraz zmodernizujemy sieć kanalizacyjną o łącznej długości ok. 6,99 km.

Liczba mieszkańców, którzy zostaną podłączeni do wybudowanej lub zmodernizowanej sieci to 1 616 osób.

Koszty Projektu

Całkowity koszt Fazy VII wynosi 546 601 609,09 zł

Kwota wydatków kwalifikowanych to 419 351 208,90 zł.

Wnioskowany poziom dofinansowania z Funduszu Spójności wynosi 293 545 846,22 zł (70% wydatków kwalifikowanych).

Projekt realizowany będzie w latach 2021-2028 w ramach działania FENX.01.03 Gospodarka wodno‐ściekowa priorytetu FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Zgłaszanie nieprawidłowości

Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w sposób:

  • etyczny,
  • jawny,
  • przejrzysty.

Wychodząc temu naprzeciw udostępniamy proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów w programie FEnIKS.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:

  • skorzystać z formularza,
  • wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl lub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl,
  • skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • przesłać zgłoszenie w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa, lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa.

Co można zgłaszać?

Podejrzenia nieprawidłowości, które dotyczą przedstawicieli instytucji wdrażających Program lub podmiotów realizujących i wykonujących projekty (np. Beneficjentów, Wykonawców).

Czy można przekazać zgłoszenie anonimowo?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Takie zgłoszenia również są rozpatrywane. Niemniej w przypadku zgłoszeń, które będą niepełne i nie będzie możliwości kontaktu z osobą dokonującą zgłoszenia w celu uzupełnienia informacji, istnieje ryzyko, że takie zgłoszenie nie będzie mogło zostać wyjaśnione.

W przypadku wyrażenia chęci pozostania anonimowym przez osobę dokonującą zgłoszenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, dokonywana będzie pełna anonimizacja zgłoszenia (ze zgłoszenia usunięte zostaną dane osobowe zgłaszającego i inne cechy pozwalające na identyfikację jego tożsamości) przed jej ewentualnym przekazaniem w celu wyjaśnienia sprawy.

Zasady, jakimi kierujemy się przy rozpatrywaniu przekazanych zgłoszeń:

Każde zgłoszenie podlega ochronie przed udostępnieniem osobom nieuprawnionym. Informacje objęte zgłoszeniem, umożliwiające identyfikację osoby dokonującej zgłoszenie, będą chronione zarówno na etapie wyjaśniania sprawy, podczas prowadzenia ewentualnych działań zapobiegawczych, jak również w przyszłości i udostępniane wyłącznie uprawnionym urzędnikom oraz funkcjonariuszom odpowiednich służb.   

Wszelkie zgłoszenia będą skrupulatnie rozpatrywane zgodnie z wewnętrznymi procedurami Instytucji Zarządzającej FEnIKS oraz przepisami prawa powszechnie obowiązującego.

 

Poniżej do pobrania klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych w związku z realizacją FEnIKS 2021-2027.

Klauzula 282 KB (PDF)  

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a