Układ przesyłowy ścieków
Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” jest największym w Europie przedsięwzięciem z zakresu ochrony środowiska, współfinansowanym ze środków Funduszu Spójności.
Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych była budowa układu przesyłowego ścieków z Warszawy lewobrzeżnej do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”, położonej na prawym brzegu rzeki.
Ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy (Bemowa, Bielan, Żoliborza, Woli, Ochoty, Włoch, Śródmieścia i północnej części Mokotowa) trafiały nieczyszczone do Wisły. Aby rozwiązać ten problem zbudowaliśmy układ przesyłowy. Nieczystości są doprowadzane do syfonu pod Wisłą i stamtąd doprowadzane są do zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Dzięki temu na terenie aglomeracji warszawskiej wszystkie ścieki trafiające miejskiej kanalizacji są oczyszczane.
Układ przesyłowy ścieków budowaliśmy w dwóch etapach.
Etap I - o długości ok. 5,9 km, wykonany w całości na terenie dzielnicy Białołęka. Trasa kolektora o średnicy wewnętrznej 2800 mm przebiega wzdłuż ulic Myśliborskiej, Światowida, Produkcyjnej, Modlińskiej oraz planowanej ulicy Mehoffera-Bis do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”.
Etap II - o długości ok. 4,8 km, rozpoczyna się na terenie lewobrzeżnej Warszawy (Bielany) i przechodzi tunelem pod Wisłą.
Budowa układu przesyłowego była kluczowym elementem Fazy III Projektu . Dzięki doprowadzeniu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do OŚ „Czajka” ostatecznie uporządkowaliśmy gospodarkę ściekową stolicy.