Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V”
1 marca 2017 r. została wydana Decyzja Komisji Europejskiej potwierdzająca dofinansowanie Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V” nr POIS.02.03.00-00-0027/16-00 z Funduszu Spójności w ramach działania 2.3 „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach” oś priorytetowa II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza V” jest kontynuacją procesu modernizacji i porządkowania stanu gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji: Warszawa, Pruszków i Serock. Zadania planowane do realizacji w ramach Fazy V mają charakter komplementarny w stosunku do działań zrealizowanych w ramach Faz I - IV. Zakres inwestycji realizowanych w ramach Projektu odpowiada założeniom przyjętej przez Warszawę Strategii rozwoju miasta stołecznego Warszawy do 2020 roku oraz Polityki rozwoju systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w Warszawie do roku 2025 i wypełnia zobowiązania wynikające z Traktatu Akcesyjnego, które zostały ujęte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), stanowiącym podstawowy instrument wdrażania postanowień Dyrektywy 91/271/EWG.
Zakres rzeczowy Projektu obejmuje zadania inwestycyjne w obszarze sześciu działań tematycznych:
- Działanie I - rozbudowa kanalizacji ściekowej, łącznie ok. 39,95 km;
- Działanie II - system kanalizacji – modernizacja sieci o łącznej długości ok. 25, 67 km, modernizacja pompowni;
- Działanie III - system wodociągowy - budowa i modernizacja sieci, pompowni i stacji uzdatniania wody;
- Działanie IV – Centralny system sterowania siecią kanalizacyjną - budowa systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej oraz budowa zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”;
- Działanie V - rozbudowa systemu GIS oraz modeli sieci wodociągowej i kanalizacyjnej;
- Działanie VI - pomoc techniczna oraz zakupem środków trwałych.
W ramach Fazy V realizujemy m.in.:
- modernizację Zakładu Północnego w Wieliszewie:
Obecnie w zakładzie trwają modernizacje filtrów pospiesznych piaskowych, procesu ozonowania wstępnego oraz pompowni I i III stopnia. Modernizacja filtrów pospiesznych będzie polegała na wzbogaceniu złoża o warstwę utworzoną z antracytu. Dotychczas podczas uzdatniania w filtrach pospiesznych woda przechodziła jedynie przez warstwę piasku, natomiast wprowadzenie dodatkowej, 40-centymetrowej warstwy antracytu przyczyni się do poprawy jakości uzdatnionej wody, w tym smaku i zapachu warszawskiej kranówki.
Więcej o modernizacji Zakładu Północnego.
- modernizację kolektora Burakowskiego:
Modernizacja blisko 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego, którego trasa przebiega przez dzielnice Żoliborz i Bielany polega na wyłożeniu wnętrza kanału 1600 segmentowymi modułami GRP z żywic poliestrowych, z których każdy ma długość 3 metrów oraz waży ponad tonę. W celu dopasowania wysokości poszczególnych elementów niezbędne było wykonanie na etapie przygotowywania dokumentacji skanowania laserowego wnętrza kanału. Technologia modernizacji kolektora po raz pierwszy stosowana w naszym kraju, polega na wprowadzeniu do kanału półkolistych segmentów, które po połączeniu przy pomocy szczelnych kołnierzy utworzą samonośny moduł.
Więcej o modernizacji kolektora Burakowskiego.
- budowę zbiornika retencyjnego na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”:
Budowa zbiornika retencyjnego ścieków na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” oraz wykonanie i wdrożenie Centralnego systemu sterowania siecią kanalizacyjną pozwolą na odciążenie kluczowych obiektów sieci i równomierną dystrybucję ścieków w kanalizacji ogólnospławnej zarówno w trakcie pogody bezdeszczowej, jak i deszczowej. Możliwość retencji ścieków przyczyni się do ograniczenia liczby zrzutów burzowych do Wisły oraz pozwoli na bezpieczniejszą eksploatację obiektów sieci kanalizacyjnej. Wdrożenie Centralnego systemu sterowania siecią kanalizacyjną w istotny sposób przyczyni się także do zmniejszenia występowania lokalnych podtopień oraz zalań terenów ulic i osiedli wynikających z intensywnych opadów.
- budowę kanalizacji sanitarnej oraz modernizację wodociągu w ul. Kobiałka na terenie Dzielnicy Białołęka - więcej o tym zadaniu.
- zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznych
Do końca 2021 r. instalacje fotowoltaiczne zostaną umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych „Powiśle”, mieszczącej się u zbiegu ulic Karowej i Dobrej, i Pompowni „Nowodwory” przy ul. Mehoffera na Tarchominie.
Więcej o projekcie: TUTAJ
- budowa systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej TUTAJ
Więcej o Projekcie można dowiedzieć się także tutaj.
Realizacja Projektu umożliwi:
- podłączenie do sieci kanalizacyjnej 13 214 mieszkańców;
- podłączenie do sieci wodociągowej 4 270 mieszkańców;
- redukcję ilości emisji CO2 do atmosfery w wyniku produkcji energii ze źródeł odnawialnych;
Koszt kwalifikowane zostały określone na poziomie 849 995 000,00 zł.
Na podstawie Decyzji Komisji Europejskiej Projekt uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 541 871 812,50 zł.