Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
08.08.2019

Zakład "Południe": jak dbamy o komfort okolicznych mieszkańców?

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,

MPWiK Warszawa każdego dnia oczyszcza ponad 530 mln litrów ścieków. Nieczystości z południowej części lewobrzeżnej Warszawy trafiają do, uruchomionego w 2006 r., Zakładu „Południe”.

W ostatnich kilkunastu latach Spółka przeznaczyła miliardy złotych, przy udziale środków pozyskanych z Unii Europejskiej, na modernizację stosowanych technologii i rozwiązań. Ze względu na bliskość osiedli mieszkaniowych zakład „Południe” jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a odciągane powietrze jest oczyszczane w układzie chemicznej dezodoryzacji. Skuteczność stosowanych rozwiązań, w tym pracy systemu dezodoryzacji, jest non-stop monitorowana przez pracowników zakładu, którzy na bieżąco reagują na wszelkie nieprawidłowości.

W trosce o mieszkańców oraz ich komfort życia, każdorazowo w przypadku wpłynięcia do Spółki zgłoszenia związanego z odczuwanymi uciążliwościami zapachowymi, podejmowane są natychmiastowe działania mające na celu ich zidentyfikowanie poprzez kontrole na terenie oczyszczalni, jak i poza jej granicami. Informujemy, że przeprowadzane systematycznie kontrole wykazały, że wszystkie procesy technologiczne prowadzone na obiekcie, są prowadzone w sposób ciągły i prawidłowy.

Równocześnie pragniemy poinformować, że dokładamy wszelkich starań, aby ewentualne okresowe występowanie przykrych zapachów, związane z eksploatacją obiektu, były możliwie jak najmniejsze. Stąd też zainstalowano profesjonalne żele antyodorowe neutralizujące substancje zapachowe, które mogłyby być ich źródłem.

Ekologiczne rozwiązania, w tym ograniczanie uciążliwości zapachowych, stanowią także istotny element zamierzeń inwestycyjnych Spółki – nasze działania koncentrujemy na systematycznym udoskonalaniu stosowanych rozwiązań, dlatego rozwijamy współpracę z ośrodkami naukowymi oraz inwestujemy w nowoczesne i innowacyjne technologie. Informujemy ponadto, że w najbliższych latach planujemy przebudowę i modernizację Zakładu „Południe”, w tym m.in. przebudowę i unowocześnienie obiektu oczyszczania wstępnego, modernizację instalacji wentylacji budynku odwadniania i suszenia osadów, jak również budowę nowej instalacji dezodoryzacji.

Jednocześnie zapewniamy, że na bieżąco podejmujemy wszelkie możliwe działania mające na celu ograniczenie emisji przykrych zapachów z obiektów w Zakładzie „Południe”. Jesteśmy również otwarci na sygnały płynące od mieszkańców. Jednocześnie prosimy także o zwracanie uwagi na inne źródła uciążliwości zapachowych, niepochodzące z obiektów MPWiK, w tym te związane z przeróbką odpadów komunalnych na terenach bezpośrednio sąsiadującymi z zakładami naszego przedsiębiorstwa.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a