Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
23.04.2021

Oświadczenie MPWiK w Warszawie w związku z opublikowaną w dniu 22 kwietnia 2021 r. Informacją Wód Polskich w sprawie oświadczenia MPWiK Warszawa z dnia 21 kwietnia 2021 r. („oświadczenie Wód Polskich z 22 kwietnia 2021 r.”)

W związku z oświadczeniem Wód Polskich z 22 kwietnia 2021 r., MPWiK w Warszawie stwierdza, że zawiera ono oczywiście nieprawdziwe informacje.

Po pierwsze, w oświadczeniu Wód Polskich z 22 kwietnia 2021 r. wskazano, że:

Należy stanowczo stwierdzić, że wbrew oświadczeniu MPWiK, 21 kwietnia 2021 r. nie miała miejsca konferencja prasowa Przemysława Dacy, a odbyła się konferencja prasowa Dyrektora RZGW w Warszawie”.

Tymczasem Wody Polskie zapraszały na to wydarzenie w następujący sposób:

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy na spotkanie prasowe z udziałem Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy i Dyrektor RZGW w Warszawie Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej na temat taryf za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w m.st. Warszawy”.

Po drugie, w oświadczeniu z 22 kwietnia 2021 r. Wody Polskie stwierdzają, że:

Podczas konferencji prasowej o wydanej decyzji oraz jej uzasadnieniu informowała Dyrektor RZGW w Warszawie, czyli organ wydający decyzję. Prezes Wód Polskich jako właściwy organ odwoławczy nie wypowiadał się w tych kwestiach. W ramach swoich wypowiedzi Prezes Wód Polskich przedstawił tylko ogólne dane dotyczące postępowań taryfowych prowadzonych przez organy Wód Polskich (…) Wypowiedzi Prezesa Wód Polskich nie odnosiły się w jakiejkolwiek mierze do oceny wniosku taryfowego przedłożonego przez MPWiK do zatwierdzenia, czy decyzji jaka miałaby zostać wydana”.

Tymczasem Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich konferencję prasową Wód Polskich w dniu 21 kwietnia 2021 r. rozpoczął w następujący sposób:

Szanowni Państwo, chciałbym Państwa poinformować i chcielibyśmy na ten temat dzisiaj porozmawiać, że pani Dyrektor jako organ wydający lub nie wydający decyzję zatwierdzającą, wydała w zeszłym tygodniu decyzję odmowną na taryfę na wniosek MPWiKu w Warszawie”.

Następnie Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich, czyli organ odwoławczy w sprawie, wskazał, że:

„To ja teraz Państwu, Szanowni Państwo wytłumaczę. Teraz procedura wygląda następująco […] MPWiK dostał od pani dyrektor miesiąc czasu na złożenie nowej taryfy. Jak rozumiem taka jest przynajmniej sugestia, żeby zmniejszyć opłatę za ścieki mieszkańców, żeby zrekompensować te prawie 90 000 000 niesłusznie pobranej opłaty za oczyszczanie ścieków, druga opcja jest taka, że może się odwołać do II instancji, czyli do Prezesa Wód Polskich, czyli do mnie złożyć odwołanie, wtedy ja oczywiście ten wniosek rozpatrzę wnikliwie (…). Chciałbym Państwu powiedzieć, uprzedzić również to, że te 89 000 000 zł na pewno nie zostało wykorzystane po pierwsze na usunięcie skutków awarii, jak również na spłatę tzw. opłaty podwyższonej na rzecz Wód Polskich, ponieważ jest to niezgodne, nie byłoby to zgodne z prawem. Zresztą MPWiK nas poinformował, że te opłaty i te koszty były poniesione z innych środków, więc to 89 000 000 zł na pewno nie zostało przeznaczone na usunięcie, wybudowanie tych rurociągów zastępczych i pokrycie opłaty podwyższonej”.

Fakty te dowodzą, że wbrew twierdzeniom Wód Polskich, Przemysław Daca, Prezes Wód Polskich zarówno przekazał informację o wydanej decyzji w sprawie odmowy zatwierdzenia taryfy dla MPWiK w Warszawie, jak i ocenił kluczowe motywy, jakie za tą decyzją stały. Dokonał wprost (błędnej) oceny jakoby MPWiK miał niesłusznie pobrać opłatę w wysokości 89 mln zł za odprowadzenie ścieków, co miało stanowić kluczowy argument w rozstrzygnięciu organu w pierwszej instancji, które Prezes Wód Polskich będzie oceniał jako organ odwoławczy.

Kolejne działania Wód Polskich (w tym zawierająca nieprawdziwe informacje oświadczenie Wód Polskich z dnia 22 kwietnia 2021 r.) potwierdzają obawy MPWiK w Warszawie co do naruszenia elementarnych standardów praworządności w postępowaniu taryfowym prowadzonym przez Wody Polskie.

W związku z tym, komunikat MPWiK z 21 kwietnia 2021 r. był i jest w pełni zasadny.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a