Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
16.02.2021

Oświadczenie MPWiK: Nie godzimy się na wprowadzanie mieszkańców w błąd

Jak wielokrotnie informowaliśmy, sezon zimowy jest najtrudniejszym okresem dla wodociągowców, kiedy to niska temperatura powoduje więcej awarii niż w innych porach roku. Aktualna informacja o liczbie awarii i zaawansowaniu prac naprawczych jest dostępna w komunikatach publikowanych na stronie internetowej MPWiK oraz kanałach społecznościowych Spółki. O postępie prac na bieżąco informujemy także za pośrednictwem mediów.

Mimo podejmowanych przez nas wysiłków, by rzetelnie i jak najszerzej informować o występujących punktowo awariach na terenie miasta i gmin sąsiednich, w mediach pojawiają się tytuły insynuujące, jakoby utrudnienia związane z brakiem wody dotyczyły nie pojedynczych punktów adresowych, ale całych dzielnic Warszawy. Jest to oczywistą nieprawdą i protestujemy przed wprowadzaniem mieszkańców w błąd oraz sianiem chaosu. Tytuły prasowe mówiące o pozbawianiu wody wielu dzielnic Warszawy są w naszej ocenie nieuprawnione i krzywdzące.

Wstrzymujemy dostawy wody wyłącznie w tych budynkach, w których jest to niezbędne do przeprowadzenia prac naprawczych. Za każdym razem dokładamy starań, aby awarie były usuwane w możliwie najkrótszym czasie. Dlatego też na terenie miasta pracują ekipy MPWiK oraz wykonawców zewnętrznych. Skala wyłączeń za każdym razem jest inna, może dotyczyć paru budynków mieszkalnych, innym razem, jak to miało miejsce w ostatnich dniach, jedynie ogródków działkowych, placów budów czy punktów handlowo-usługowych. Wiele prac naprawczych jest również możliwych do wykonania bez konieczności wstrzymywania dostaw wody – dzieje się tak w sytuacjach, kiedy sieć pozwala na doprowadzenie wody w dany rejon innym przewodem.

Przypominamy, że w eksploatacji MPWiK w m. st. Warszawie S.A. jest ponad 4 300 km przewodów wodociągowych (co jest równe odległości w linii prostej z Dublina do Baku), którą dostarczmy wodę do 2,5 mln mieszkańców Warszawy i okolic. W tak rozległej sieci, która była budowana w różnych latach, punktowe awarie, zwłaszcza przy dużych wahaniach temperatury, mają prawo się zdarzać i się zdarzają. Pracownicy MPWiK za każdym razem robią co w ich mocy, by jak najszybciej przywracać mieszkańcom zasilanie w wodę. Działania te są prowadzone mimo trudnych, zimowych warunków atmosferycznych, oraz o każdej porze dnia.

Sytuacje wzmożonych awarii wodociągowych w sezonie zimowym dotykają nie tylko mieszkańców Warszawy, podobnie jest w innych miastach Polski, Europy i świata. Najgroźniejsze dla infrastruktury wodociągowej są wahania temperatury z przejściem przez wartość 0 st. C, czyli spadki poniżej zera i powroty do wartości dodatnich. Na te zjawiska wrażliwe są zwłaszcza starsze przewody, dlatego też MPWiK systematycznie, każdego roku wymienia je na nowe.

Przepraszamy mieszkańców za utrudnienia i zapewniamy, że dostawy bieżącej, wysokiej jakości wody są i pozostaną naszym priorytetem.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a