Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
Aktualności
20.08.2024

Pracownicy Wodociągów Warszawskich wspólnie z innymi służbami publicznymi pracują od wczesnych godzin porannych nad usuwaniem skutków ulew, jakie przeszły nad Warszawą

Do pracy przy odpompowywaniu wody oraz udrażnianiu kanalizacji zaangażowane są służby zlokalizowane na terenie m.st. Warszawy, w tym pracownicy Wodociągów Warszawskich. Wspólnymi siłami, wspierając GDDKiA, do tej pory udało się m.in. udrożnić zalaną trasę S8. Wodociągowcy pracują także w poszczególnych dzielnicach. Są w stałym pogotowiu.

Blisko dwustu pracowników Spółki było i wciąż jest zaangażowanych przy pracach na terenie miasta przy usuwaniu skutków rekordowych opadów deszczu. W niektórych miejscach miasta zanotowano nawet ponad 120 mm opadu – tak było na Bielanach.

W tym miejscu zaznaczamy, że średni miesięczny opad dla m.st. Warszawy – na podstawie danych z lat 1991-2020 – wynosi 60,6 mm. W zeszłym roku, zgodnie z naszymi deszczomierzami, odnotowano maksymalnie 41,2 mm opadu atmosferycznego.

W ciągu ostatniej doby minimalna wartość opadów wyniosła 51 mm (Wawer), a maksymalnie zarejestrowano 128,8 mm (Bielany).

Jesteśmy w stałej gotowości

Od poniedziałku 19 sierpnia pogotowie Wodociągów Warszawskich przyjęło ponad sto zgłoszeń z praktycznie wszystkich dzielnic Warszawy, dotyczących zalewisk, podtopień oraz niedrożności sieci kanalizacyjnej lub podniesienia włazów studni kanalizacyjnych w związku z nadmierną ilością wody płynącą w kanałach. Dotychczas wodociągowcy usunęli skutki nawalnego deszczu w większości punktów miasta. Nasi pracownicy solidarnie pomagają w usuwaniu skutków podtopień nie tylko na odcinkach eksploatowanych przez Wodociągi Warszawskie, ale także na tych, które są poza ich dyspozycją. Istotnym jest wskazanie, że tak ekstremalny opad, bez względu na drożność wpustów i studzienek, potrzebuje czasu by wpłynąć do odbiornika.

Należy wyraźnie podkreślić, że tak ogromnego opadu, który spadł w ciągu kilku godzin w Warszawie, nie jest w stanie pomieścić żadna sieć kanalizacji ogólnospławnej, stąd niezbędne są inwestycje w retencję wód opadowych. Miasto st. Warszawa prowadzi politykę wspierającą m.in. retencję wód opadowych(dokumenty planistyczne i koncepcyjne, jak np. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m. st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050). Wodociągi Warszawskie, przy silnym wsparciu Prezydenta m.st. Warszawy, od lat skutecznie realizują plany inwestycyjne nakierowanie na minimalizowanie zjawisk podtopień i zalewisk. To właśnie budowa zbiorników i wielkośrednicowych kolektorów przesyłowo-retencyjnych zwiększają retencję mieszaniny wód opadowych i ścieku komunalnego w trakcie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Oceniamy, że nasze działania inwestycyjne oraz dobra współpraca z innymi służbami Miasta przy usuwaniu skutków nawałnic dają dobre rezultaty bez względu na rekordowy opad.

Apelujemy do kierowców i mieszkańców

Mając na uwadze prognozę pogody na następne dni, apelujemy do kierowców, by zwracali uwagę na samochody specjalistyczne Wodociągów Warszawskich i ułatwiali  im przejazd. Nasi pracownicy kierują się do miejsc, które są zalane, dlatego tak istotne jest, by mogli dojechać na miejsce jak najszybciej i natychmiast przystąpić do pracy. 

Prośbę  kierujemy także do mieszkańców, by zgłaszali wszystkie zdarzenia dotyczące zalewisk i podtopień. Prosimy dzwonić na bezpłatny całodobowy numer telefonu 994 lub zgłaszać zdarzenia za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej spółki w zakładce: Zgłoś awarię.

Prosimy również o cierpliwość i przepraszamy za niedogodności związane z czasem usuwania skutków ulew. Służby wodociągowe dokładają wszelkiej staranności, by maksymalnie skrócić czas usuwania skutków deszczy nawalnych.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a