Wodociągi Warszawskie zawierają kolejne umowy na odzysk ciepła ze ścieków – tym razem z PGNiG Termika
18 grudnia br. strony podpisały umowy na odzysk ciepła ze ścieków dotyczące oczyszczalni „Czajka” i „Południe”. W I połowie grudnia strony zawarły takie umowy w odniesieniu do oczyszczalni w Pruszkowie oraz Stacji Pomp Kanałowych „Żerań”. To na terenie tych obiektów powstaną instalacje do odzysku ciepła. Będą one współpracować z Elektrociepłowniami Siekierki, Żerań oraz Pruszków. Umowy podpisane z PGNiG TERMIKA S.A. są konsekwencją porozumienia o współpracy zawartego przez obie spółki w styczniu 2023 r.
Stołeczne MPWiK realizuje jeden ze swoich priorytetowych celów, jakim są działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego oraz efektywnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Wcześniej MPWiK S.A. zawarło umowę na odzysk ciepła ze ścieków dotyczącą Stacji Pomp Kanałowych „Nowodwory”.
Podpisanie umów zostało poprzedzone analizami technicznymi i ekonomicznymi, w tym dotyczącymi szacowania potencjału ciepła pochodzącego z sieci kanalizacyjnej, ścieków oczyszczonych oraz instalacji technologicznych MPWiK, weryfikowano dostępność zidentyfikowanych zasobów ciepła traconego, możliwości jego odzysku i wykorzystania na potrzeby systemu ciepłowniczego m.st. Warszawy.
Efektywne wykorzystywanie zasobów
- Cieszę się, że działania podejmowane przez nas i naszych partnerów na rzecz poszukiwania zielonych źródeł energii nabierają tempa. Jako spółka komunalna m.st. Warszawy wpisujemy się w działania pana Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy, odnoszące się do wzmacniania bezpieczeństwa, rozumianego również jako uniezależnianie się od „brudnych źródeł energii”. Strategiczne dokumenty Miasta zawarte m.in. w strategii pn. Zielona Wizja Warszawy nadają rytm tym działaniom, a dziś zawarte umowy potwierdzają to, że potrafimy realizować nasze cele i być w swych aktywnościach sprawczymi. Jestem przekonana, że w świetle zmian klimatu czy zagrożeń zewnętrznych takie projekty, jak odzysk ciepła z naszych sieci kanalizacyjnych, są działaniami szczególnie wartościowymi dla bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców Warszawy – podkreśla Renata Tomusiak, prezes zarządu Wodociągów Warszawskich.
Umowy zawarte pomiędzy Wodociągami Warszawskimi i PGNiG TERMIKA S.A. zakładają współpracę, w ramach której MPWiK udostępni PGNiG obiekty, na terenie których mają powstać instalacje do odzysku ciepła ze ścieków – pompy ciepła. Wodociągi Warszawskie zapewnią także opiekę ze strony swoich ekspertów przez cały okres współpracy. PGNiG zobowiązuje się zaś do całkowitego finansowania inwestycji na etapie przygotowawczym, realizacyjnym oraz eksploatacyjnym, w tym pozyskania niezbędnych do tego środków finansowych, zapewnia także zespół ekspertów, z którymi będzie w ramach umowy współpracować z MPWiK.
Korzyści związane z odzyskiem ciepła ze ścieków są wielowymiarowe. To nie tylko kwestia dążenia do neutralności klimatycznej miasta oraz spółki, co wpisuje się w założenia i kierunki wskazane w Zielonej Wizji Warszawy. To także możliwość dywersyfikacji źródeł ciepła w zakresie aglomeracji i zwiększenie uniezależnienia cen ciepła od wahań rynkowych cen paliw kopalnych, tj. węgiel, olej, gaz ziemny, oraz kosztów emisji CO2. A mniejsze zużycie paliw kopalnych na rzecz zielonych źródeł energii to z kolei korzyść dla środowiska.
Zgodnie z treścią umów współpracy pomiędzy MPWiK oraz PGNiG, spółki mają teraz 6 miesięcy na dokonanie uzgodnień w zakresie realizacji poszczególnych projektów oraz dzierżawy terenów, na których w przyszłości powstaną instalacje do odzysku ciepła. Inwestycje będą realizowane etapowo, a szczegóły i terminy strony uzgodnią w umowach wykonawczych w najbliższych miesiącach.
Planuje się sumaryczną moc cieplną pomp ciepła wybudowanych w pierwszym etapie na około 182 MWt. W następnym etapie moc cieplna może wzrosnąć do blisko 250 MWt. Będą to jedne z istotniejszych inwestycji w technologię pomp ciepła z odzyskiem ze ścieków komunalnych w Europie.
Największym projektem opartym o odzysk ciepła ze ścieków oczyszczonych będzie budowa pomp ciepła w OŚ „Czajka” o planowanej docelowej mocy ok. 120 MWt. Szacowana roczna produkcja ciepła może wynieść do 1 300 000 GJ, co pozwoli zasilić około 108 tysięcy warszawskich gospodarstw domowych.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi od PGNIK Termika wstępnie szacowane nakłady inwestycyjne związane z umowami zawartymi z Wodociągami Warszawskimi kształtują się na poziomie 1,7 mld PLN.
Warto dodać, że dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych, pozyskiwaniu energii ze spalania biogazu i wykorzystaniu turbiny parowej w spalarni w Zakładzie „Czajka” miejska spółka już teraz jest w 1/3 samowystarczalna energetycznie. W ubiegłym roku wyprodukowała 60 tys. MWh energii. Przedmiotem podobnej umowy jest także współpraca Wodociągów Warszawskich i Veolia Energia Warszawa S.A (patrz informacja prasowa).