Komunikat strony

13.05.2025

Wodociągi Warszawskie i Zarząd Oczyszczania Miasta zbadają możliwość efektywnego dla miasta wykorzystania wody odzyskanej ze ścieków

Wodociągi Warszawskie i Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) podpisały umowę, której celem jest wykorzystanie wody odzyskanej ze ścieków w miejskich działaniach porządkowych, takich jak czyszczenie ulic i chodników. W pierwszej kolejności obie instytucje ocenią potencjał i możliwości wykorzystania takiej wody w przestrzeni miejskiej. Ocena ta będzie się opierać na wynikach badań realizowanych przez Wodociągi Warszawskie w ramach projektu ReNutriWater* – projektu finansowanego z funduszy unijnych w ramach programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Podpisanie porozumienia stanowi pierwszy krok w kierunku oceny możliwości wdrożenia technologii odzysku wody ze ścieków oczyszczonych w warunkach miejskich Warszawy. W efekcie powinno zostać ograniczone zużycie do celów porządkowych i gospodarczych wody pitnej, czyli uzdatnionej, a stolica zyska nowoczesne i zrównoważone narzędzie do dbania o czystość i środowisko.

Umowa o współpracy, zawarta na trzy lata z możliwością przedłużenia, stanowi punkt wyjścia do weryfikacji możliwości wykorzystania odzyskanej wody – m.in. w działaniach realizowanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta, takich jak czyszczenie ulic. To dalszy kierunek zrównoważonego zarządzania zasobami w przestrzeni miejskiej. Współpraca umożliwi Wodociągom Warszawskim oraz służbom m.st. Warszawy przetestowanie wdrażanych technologii w praktyce i dostosuje je do rzeczywistych potrzeb miejskich służb.

Potencjał wody odzyskanej ze ścieków

Taka odzyskana ze ścieków woda może w przyszłości znaleźć zastosowanie nie tylko w utrzymaniu czystości miasta, ale także w rolnictwie miejskim – np. do podlewania zieleni miejskiej –  czy przemyśle. Prowadzone z inicjatywy spółki działania wpisują się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego i pomagają racjonalnie zarządzać zasobami wodnymi, co jest szczególnie istotne w obliczu zmian klimatu i  występującego coraz częściej zjawiska suszy hydrologicznej.

*Projekt ReNutriWater realizowany przez Biuro Badań i Nowych Technologii i Pion ścieków MPWiK to część programu Interreg Region Morza Bałtyckiego. Jego głównym celem jest stworzenie systemu pozwalającego na lokalne zamykanie obiegu wody poprzez jej oczyszczanie i ponowne wykorzystanie, np. w miastach czy przemyśle. Kluczowe znaczenie ma tu nie tylko odzysk wody, ale także substancji biogennych, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich aktualnych norm środowiskowych.

W ramach prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Wodociągi Warszawskie zakończono montaż dwóch modułów instalacji pilotażowej służącej do odzysku wody ze ścieków oczyszczonych. Pierwszy moduł realizuje etap oczyszczania wstępnego, mający na celu usunięcie zawiesin i substancji organicznych. Drugi moduł, wykorzystuje technologię ozonowania – jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie dezynfekcji – umożliwiające skuteczne usuwanie mikrozanieczyszczeń oraz patogenów. Celem prowadzonych prac badawczych jest opracowanie i przetestowanie technologii umożliwiającej odzysk wody ze ścieków oczyszczonych w sposób zapewniający jej bezpieczne i efektywne wykorzystanie.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a