Komunikat strony

01.08.2024

Pamiętamy – zawsze

Każdego roku, poczynając od 1 sierpnia, Warszawa na 63 dni zamienia się w miasto pamięci – pamięci o Bohaterach oraz ich walce i poświęceniu, pamięci o tragedii, pamięci o marzeniu o wolności. Nie inaczej jest w tym roku. Podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego cała Warszawa, a razem z nią stołeczni wodociągowcy, odda hołd tym, dla których wolność była sprawą najwyższej wagi.

W 80 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego Warszawa nieodmiennie upamiętnia bohaterską walkę i oddaje hołd Powstańcom Warszawskim. Mapa stolicy usiana jest miejscami pamięci, które w sposób szczególny związane są z wydarzeniami z 1944 r. Przedstawiciele Wodociągów Warszawskich będą obecni w wielu z tych miejsc –  m.in. pod Pomnikiem Powstańców Warszawy,  przed tablicą na gmachu na ul. Filtrowej 68, gdzie podpisano rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, czy przed gmachem centrali Wodociągów Warszawskich, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca wodociągowców, którzy zginęli w Powstaniu. Ważnym wydarzeniem będą także uroczystości odbywające się 1 sierpnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Kanały w Powstaniu

Każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przywodzi na myśl także rolę kanałów podczas tego narodowowyzwoleńczego zrywu. Stołeczna sieć kanalizacyjna była dla Powstańców niemal do ostatniego dnia walk istotnym, a czasem jedynym, systemem łączności, komunikacji, transportu amunicji czy ucieczki dla ludności cywilnej. Poruszanie się w kanałach wymagało nie tylko ogromnej odwagi, ale też wiedzy o tym, jak należy się nimi przemieszczać. W tym przypadku ogromną rolę odegrali stołeczni kanalarze, którzy na czas Powstania stali się dla Powstańców przewodnikami w tym podziemnym mieście. Pracownicy wodociągów przekazywali plany sieci kanalizacyjnej oraz szkolili z tego, jak bezpiecznie poruszać się w kanałach łączących poszczególne dzielnice. Tak powstał podziemny system komunikacji pomiędzy Starym Miastem a Powiślem, Śródmieściem, Żoliborzem, Mokotowem i Czerniakowem. Przejście tych tras zajmowało Powstańcom od 4 do 5 godzin, niekiedy trwało nawet całą dobę. Historię związaną z rolą warszawskich kanałów oraz udział stołecznych kanalarzy w bohaterskiej walce o wolność dokumentuje wystawa, którą można obejrzeć w terminie 31 lipca – 2 października br. na parkanie otaczającym Stację „Filtrów” przy ul. Koszykowej 81 w Warszawie, a także na ogrodzeniu siedziby Wodociągów Warszawskich przy ul. Dobrej 74 w Warszawie. Mówi o tym także film, który powstał przy współpracy Wodociągów Warszawskich oraz Muzeum Powstania Warszawskiego dostępny pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=MpLPK4pAa4c

Wodociągowcy zapewnią wodę z beczkowozów na czas obchodów

Beczkowozy z warszawską kranówką podczas wydarzeń miejskich upamiętniających Powstanie będą do dyspozycji uczestników m.in. 1 sierpnia: na placu Marszałka Piłsudskiego podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, podczas uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (u zbiegu ulic Wiejskiej i Matejki), w godzinę „W” przy Pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach czy podczas uroczystości rocznicowych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.

Strona: 1
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a