Komunikat strony

22.03.2023

Światowy Dzień Wody 2023: Wpłyńmy na zmianę

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło to święto ponad trzy dekady temu dla zwrócenia uwagi na kwestię braku dostępu do czystej wody pitnej dla miliarda ludzi na świecie. Tegoroczne obchody skupiają się na potrzebie przyspieszenia zmian. Chodzi nie tylko o zmiany, które mają pomóc w rozwiązaniu kryzysu związanego z wodą i jej dostępnością, ale także o zmiany naszych postaw i myślenia o wodzie, jako naszej wspólnej odpowiedzialności. Wodociągi Warszawskie świętowały Światowy Dzień Wody razem z mieszkańcami już w sobotę 18 marca podczas gry miejskiej pn. „Wyzwanie wodnego eksperta”.

Nie tylko zachęcanie do picia warszawskiej kranówki – przebadanej i bezpiecznej, łatwo dostępnej i smacznej, nieopakowanej w plastik – ale także edukacja o wodzie, o tym, jak korzystać z jej zasobów w sposób odpowiedzialny – były ważnym przesłaniem gry miejskiej zorganizowanej przez Wodociągi Warszawskie dla mieszkańców stolicy. Uczestnicy poprzez zabawę mieli okazję dowiedzieć się np. czym jest ślad wodny kupowanych na co dzień produktów, jak go ograniczać, co zmienić w codziennym życiu, by rozsądnie korzystać z zasobów wody. Grę miejską ukończyło 221 osób, które rozwiązywały zadania w 74 drużynach.

- To było niesamowite doświadczenie przede wszystkim dla naszych dzieci, które dotąd nie znały tych wszystkich ciekawostek o wodzie. Nie mieliśmy pojęcia, ile wody jest zużywanej do produkcji rzeczy, które kupujemy na co dzień. Zwykle nie zastanawiamy się, ile naszych zwykłych czynności ma wpływ na zużycie wody. Do tego wszystko było podane w interesujący sposób. Możemy już teraz powiedzieć, że jesteśmy wodnymi ekspertami – mówili uczestnicy gry.

Dzieci i dorośli układający puzzle przedstawiające studnię infiltracyjną Gruba Kaśka

Przyspieszamy zmiany

Obchodzone 22 marca święto z tegorocznym hasłem „Przyspieszenie zmiany” to apel o podjęcie działań służących już teraz m.in. bardziej efektywnemu i rozsądnemu użytkowaniu zasobów wody. Zmiany klimatu postępują szybciej niż jeszcze niedawno przewidywał świat nauki, dlatego niesłychanie ważne jest niezwłoczne poszukiwanie rozwiązań zmierzających ku mądremu, zrównoważonemu korzystaniu z wody. To, a także systematyczna edukacja ekologiczna w tym zakresie, to niezwykle ważne aspekty działalności Wodociągów Warszawskich i strategii przedsiębiorstwa na kolejne lata. Budowa w Warszawie trzech ogromnych kolektorów na ścieki i wody opadowe, to też element ochrony wód – inwestycje te mają za zadanie między innymi minimalizować ryzyko uruchamiania się przelewów burzowych do Wisły w czasie coraz częstszych deszczów nawalnych. Towarzyszą temu także działania, które sprzyjają retencji wody w miejscu jej opadu. Dlatego obiekty Wodociągów Warszawskich zyskują coraz więcej zieleni, a na terenie Stacji Uzdatniania Wody Filtry oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie utworzone zostały łąki kwietne.

Inwestycje w odzysk wody

Innowacje w dziedzinie technologii to w Wodociągach Warszawskich przede wszystkim inwestycje w Odnawialne Źródła Energii i Gospodarkę Obiegu Zamkniętego. Spółka uruchomiła na terenach sześciu swoich obiektów panele fotowoltaiczne, a w oczyszczalniach produkuje ze ścieków biogaz zamieniany na energię cieplną i elektryczną. Dzięki temu jedna czwarta energii potrzebnej do funkcjonowania spółki jest zaspokajana ze źródeł własnych. Obecnie jednym z ważnych przedsięwzięć jest analiza możliwości recyklingu wody, m.in. w zakresie wykorzystania ścieku oczyszczonego.

Innym z przedsięwzięć wpisujących się w działania na rzecz racjonalnego korzystania z wody jest realizowany we współpracy z konsorcjum duńskich firm projekt w ramach programu EKF Green Accelerator. W efekcie pozwoli on na stworzenie bazy wiedzy i umiejętności pod budowę systemu, którego najważniejszym zadaniem będzie optymalizacja zarządzania siecią wodociągową i eliminowanie strat wody.

Rozbudowa i unowocześnianie sieci

Wodociągi Warszawskie inwestują także w jakość dostarczanej wody. Poza tym, że jest ona stale badana przez akredytowane laboratoria, spółka kontynuuje modernizację infrastruktury – jedną z najważniejszych inwestycji jest modernizacja Zakładu Północnego w Wieliszewie, gdzie procesy uzdatniania wody zostaną wzbogacone o ozonowanie pośrednie i filtrację na węglu aktywnym. W 2022 r. Wodociągi Warszawskie wybudowały i zmodernizowały łącznie 43,5 km sieci wodociągowej, umożliwiając przyłączanie do niej kolejnych odbiorców zgodnie z potrzebami rozwijającej się aglomeracji. Sieć wodociągowa stołecznego MPWiK liczy już ponad 4,5 tys. km.

Strona: 1
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a