Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
27.07.2021

„Warszawska kranówka – ukryta woda”: nowa wystawa edukacyjna Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie

Od 23 lipca do końca października 2021 r. na ogrodzeniu Stacji Filtrów można oglądać wystawę edukacyjną poświęconą tematowi śladu wodnego oraz wodzie z kranu jako alternatywie dla popularnych napojów w plastiku.

Wystawa składa się z 28 plansz z  ilustracjami, które powstały w ramach Programu Edukacji Ekologicznej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem”. Program ten od 2007 r. przybliża dzieciom i młodzieży zagadnienia związane z uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków oraz ochroną środowiska.

Warszawska kranówka

Wodociągi Warszawskie już od wielu lat promują wśród mieszkańców ekologiczny i zdrowy tryb życia. Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie śladu wodnego jest wybór zimnej warszawskiej kranówki zamiast napojów w plastiku, do wyprodukowania którego także zużywana jest woda.

Warszawska kranówka, która jest tematem przewodnim ekspozycji, ma same zalety – jest bezpieczna, czysta, smaczna, dostępna i tania. Jej jakość spełnia wymagania polskich przepisów i norm europejskich oraz wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia. Parametry jakościowe wody z miejskich wodociągów są szczegółowo badane przez akredytowane laboratoria Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie od momentu ujęcia przez kolejne etapy uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. Niezależnie kontroluje je także Sanepid.

Ukryta woda

Drugim tematem wystawy jest „ślad wodny”. Termin ten określa ilość wody, która została wykorzystana przez nas w sposób bezpośredni (m.in. do picia, mycia) oraz pośredni (m.in. woda zawarta w jedzeniu i użyta do produkcji dóbr, których używamy na co dzień np. ubrań, telefonów, przyborów szkolnych). 

Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi, że podczas codziennych czynności często zapominamy, że zużywamy wodę nie tylko zostawiając niepotrzebnie odkręcony kran, ale też wyrzucając niewykorzystane jedzenie. – Na co dzień widzimy tylko małą część wykorzystanej wody, większość jest ukryta. Jeżeli będziemy wiedzieć, jaki jest nasz ślad wodny, łatwiej nam będzie świadomie zdecydować, co robić, żeby nie marnować zasobów naszej planety – mówi Karolina Milnerowicz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, pomysłodawczyni ekspozycji i przypomina. - Ilość wody słodkiej na Ziemi jest ograniczona. Od nas zależy, na jak długo jej wystarczy.

Więcej informacji o Programie Edukacji Ekologicznej „Z Wisły do Wisły – podróże z Kropelkiem” w zakładce Edukacja ekologiczna.

Wystawa będzie czynna do końca października 2021 r. 

Wystawa edukacyjna Warszawska kranówka – ukryta woda

Zdjęcie: fragment bramy i ogrodzenia Stacji Filtrów z zawieszona na ogrodzeniu tablicą - na niej widoczna strona komiksu "Ukryta woda" z wizerunkami dziewczynki i maskotki Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie Pana Kropelka.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a