Zabytkowa wieża ciśnień młodnieje – remont zbliża się do półmetka
W marcu tego roku rozpoczął się czwarty w historii wieży ciśnień remont. Ten 40-metrowy, wybudowany w końcu XIX w. obiekt górujący nad Stacją Filtrów obecnie pokryty jest siatką rusztowań. Prace prowadzone są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. Na przełomie 2022/23 roku zobaczymy ich finalny efekt.
Wieża ciśnień jest zabytkiem architektury przemysłowej i wchodzi w skład Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindley’a położonego pomiędzy ulicami Koszykową, Krzywickiego, Filtrową i Raszyńską. Czynna do lat 20. XX w., dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obiektów na mapie Warszawy.
Rozpoczęcie remontu poprzedziło wykonanie szczegółowej ekspertyzy dotyczącej stanu wieży i ocenie, które elementy wymagają renowacji. Wszystkie prace są wykonywane w oparciu o Projekt Budowlano-Wykonawczy Remontu Wieży Ciśnień, zawierający Program Prac Konserwatorskich uzgodniony z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.
Pierwszym elementem, który trafił pod troskliwą opiekę ekipy remontowej, były drzwi wejściowe. Naprawy wymagały także pęknięcia ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Nowy blask zyskują elementy elewacji wykonane z piaskowca, a pozostałe wzmocniono i poddano wszystkim wymaganym zabiegom, zgodnie z Programem Prac Konserwatorskich.
Najważniejsze prace, jakie odbyły się wewnątrz, to konserwacja i oczyszczenie rur żeliwnych oraz konstrukcji schodów. Po renowacji udało się zamontować już 70 proc. stopni.
Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu trwające prace wymagają dużej precyzji. Samo postawienie rusztowania wewnętrznego pomiędzy kominem, rurami a konstrukcją schodów było poważnym przedsięwzięciem, równie wymagające jest m.in. takie wycinanie fug, by nie naruszyć cegieł.
Obecnie wykonywane są instalacje elektryczne wewnątrz wieży. W najbliższym czasie odnowione zostaną elementy blaszane, a posadzka wieży zyska izolację, co pozwoli na demontaż wewnętrznego rusztowania. Na zewnątrz ceglane ściany będą zaimpregnowane, a po demontażu rusztowań zewnętrznych wykonana zostanie izolacja ścian zewnętrznych i montaż iluminacji.
Efekt kilkumiesięcznej pracy będzie widoczny zimą. Koszt remontu wieży to blisko 1,7 mln zł.