Komunikat strony

31.07.2023

Wodociągowcy pamiętają o uczestnikach Powstania Warszawskiego

Przedstawiciele Wodociągów Warszawskich każdego roku, podczas obchodów kolejnych powstańczych rocznic, są obecni w miejscach upamiętniających Powstańców, gdzie poprzez złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy oddają hołd Bohaterom. Tak będzie również w czasie obchodów 79. rocznicy Powstania.  Dodatkowo, w tym roku Wodociągi Warszawskie umożliwią harcerzom wejście do zabytkowego fragmentu kanału na Pradze.

Delegacja  Wodociągów Warszawskich będzie obecna m.in. pod Pomnikiem Powstańców Warszawy,  przed tablicą na gmachu na ul. Filtrowej 68, gdzie podpisano rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego czy przed gmachem centrali Wodociągów Warszawskich, gdzie umieszczona jest tablica upamiętniająca wodociągowców, którzy zginęli w Powstaniu. Będą także podczas uroczystości odbywających się 1 sierpnia na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Wodociągowcy zapewnią beczkowozy z warszawską kranówką, które podczas wydarzeń miejskich upamiętniających Powstanie będą do dyspozycji ich uczestników, m.in. 1 sierpnia na placu Piłsudskiego, gdzie tradycyjnie już warszawiacy zaśpiewają (nie)zakazane piosenki, 5 sierpnia w czasie uroczystości w hołdzie ludności cywilnej Woli przy Pomniku Ofiar Rzezi Woli czy 6 sierpnia w czasie przejazdu rowerzystów „Masy Powstańczej 2023”. 1 sierpnia podczas parady na Wiśle w hołdzie Powstańcom popłyną dwie jednostki pływające z floty wodociągowej – KLENIE. Pamięć o Powstańcach wodociągowcy wyrażą także, zawieszając na wieży ciśnień na terenie Filtrów Warszawskich flagę z symbolem Polski Walczącej.

Obchody rocznicowe to nie tylko ceremonie upamiętniające, ale także działania wyrażające szacunek i niosące realną pomoc dla uczestników Powstania Warszawskiego. Wodociągi Warszawskie wspierają ich od lat. Tegoroczne darowizny na rzecz Związku Powstańców Warszawskich oraz Światowego Związku Żołnierzy AK zostaną przeznaczone na zapewnienie wykwalifikowanej opieki pielęgnacyjnej powstańcom m.in.  wyjazdy rehabilitacyjne.

Rola kanałów w historii Powstania Warszawskiego

Z okazji rocznicy na ogrodzeniu Stacji Filtrów przy ul. Koszykowej można oglądać poruszającą wystawę pt. „Wodociągi i kanalizacja w czasie Powstania Warszawskiego” z unikatowymi zdjęciami i opisem wydarzeń. W ubiegłym roku Wodociągi Warszawskie pomogły przygotować dwa filmy poświęcone roli kanałów w Powstaniu. Jeden z nich został zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, drugi przez redakcję „Gazety Wyborczej”.

By dotknąć historii

2 sierpnia 2023 r. grupa około stu harcerzy zejdzie do stołecznych kanałów. To uczestnicy zlotu organizacji harcerskich i skautowych „Ramię w ramię”. Wodociągi Warszawskie udostępnią im zabytkową, ponad 115-letnią komorę przelewu burzowego pod skrzyżowaniem ulic Ratuszowej i Jagiellońskiej (w czasach budowy komory – ul. Petersburskiej) na Pradze Północ.

Udostępniony do zwiedzenia odcinek ceglanej sieci kanalizacyjnej oraz komora przelewu burzowego pochodzą z pierwszej dekady XX w. Komora została zaprojektowana przez samego Williama Lindleya. Kanały prowadzące do komory dają choć częściowe wyobrażenie, jak ogromnym i traumatycznym wysiłkiem musiała być ewakuacja w czasie Powstania Warszawskiego oraz jakiej determinacji i odwagi wymagała ona od uczestników.

Strona: 1
Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a