Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
11.11.2018

Wodociągi Warszawskie w 100-lecie odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy, a Warszawa stała się stolicą II Rzeczpospolitej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawiamy kilka faktów związanych z działalnością Wodociągów Warszawskich przed stu laty oraz obecnie.

Pod koniec 1918 roku Stacja Filtrów była jedynym zakładem wodociągowym w mieście, skąd każdego dnia dostarczano, do liczącej wówczas 760 tys. mieszkańców Warszawy, ok. 75 mln litrów czystej wody. Wobec gwałtownie rosnącej liczby ludności, która tłumnie przybywała do oswobodzonej stolicy, priorytetem była rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, usprawnienie pracy lindleyowskich filtrów oraz zapewnienie dostaw wody na Pragę. Te zostały wstrzymane na długie lata po tym, jak w 1915 r. wycofujące się z miasta wojska rosyjskie wysadziły wszystkie mosty, uszkadzając zawieszony pod mostem Kierbedzia przewód wodociągowy.

Nowe wodociągi i kanały

100 lat temu długość miejskiej sieci wodociągowej wynosiła ponad 320 kilometrów, a kanalizacyjnej nieco ponad 200 km. Już w grudniu 1918 r., a więc zaledwie miesiąc po odzyskaniu niepodległości, powstał program robót wodociągowo-kanalizacyjnych, które planowano zrealizować w następnym roku. Przystąpiono także do budowy w kilkunastu puntach miasta kolejnych kanałów, m.in. na Woli, Ochocie czy Mokotowie.

Wodociągi XXI w.

Obecnie,  w trzech nowoczesnych stacjach wodociągowych  każdego dnia Wodociągi Warszawskie uzdatniają ponad 330 mln litrów wody, która trafia do blisko 2,5 mln mieszkańców aglomeracji stołecznej. Zarządzamy także najdłuższą w kraju siecią, która liczy ponad 4200 km w przypadku wodociągów oraz ponad 4100 km kanałów. W ciągu doby do naszych oczyszczalni trafia średnio ok. 515 mln litrów ścieków z terenu miasta i okolic, które są oczyszczane zgodnie z surowymi wymogami prawa.

Ekologia i przyjazne miasto

Z naszych usług korzysta ponad 98% mieszkańców aglomeracji stołecznej, a łączne nakłady inwestycyjne poniesione w latach 2002-2017 oraz planowane na  2018 rok wynoszą blisko 8,3 mld zł. Korzystając ze środków unijnych realizujemy gigantyczny projekt rozbudowy i modernizacji infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej*, dzięki czemu zapewniamy dostęp do smacznej wody z kranu, a w pełni szczelny system kanalizacji chroni środowisko.

 

* Projekt „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a