Komunikat strony

26.06.2023

Wodociągi Warszawskie minimalizują uciążliwości zapachowe z oczyszczalni

Wodociągi Warszawskie dokładają wszelkich starań, by procesy oczyszczania ścieków w Zakładzie „Czajka” były jak najmniej odczuwalne dla okolicznych mieszkańców. Na stałe stosowana jest w zakładzie dezodoryzacja za pomocą urządzeń zamgławiających typu „mokra mgła” oraz dozowanie preparatu wiążącego odoranty na etapie przeróbki osadów. W związku ze zgłaszanymi przez mieszkańców Białołęki uwagami i skargami spółka podejmuje dodatkowe działania. Obecna pogoda, w szczególności wysoka temperatura oraz brak opadów, nie jest sprzymierzeńcem w walce z odorami.

W pracy oczyszczalni wiele zależy od aury. W sezonie wiosenno-letnim wyższa temperatura powietrza przyczynia się do zagniwania ścieków w kanalizacji i zwiększonej emisji substancji odorowych na terenie oczyszczalni. Przepływ ścieków jest obecnie mniejszy, są one zagęszczone, a brak opadów dodatkowo powoduje, że nie dochodzi do samooczyszczania się sieci kanalizacyjnej.

Ograniczamy uciążliwości

Ponadto od kwietnia do początku czerwca odbywał się planowy, obligatoryjny przegląd techniczny Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych (spalarni), który wiązał się z jej czasowym wyłączaniem lub niższą przepustowością linii spalania osadów. To z kolei spowodowało konieczność zagospodarowania powstających na bieżąco osadów ściekowych poprzez przekazywanie ich uprawnionemu podmiotowi dysponującemu instalacją do przetwarzania odpadów oraz poprzez tymczasowe magazynowanie na terenie oczyszczalni – w hermetycznych boksach magazynowych oraz na otwartym placu magazynowym. Transportowi i czasowemu magazynowaniu osadów towarzyszą nasze dodatkowe działania minimalizujące wpływ na komfort okolicznych mieszkańców:

  • dezodoryzacja powietrza w miejscu magazynowania za pomocą urządzeń zamgławiających typu „mokra mgła”,
  • dozowanie preparatu wiążącego odoranty na etapie przeróbki osadów.

Urządzenia zamgławiające pracują każdego dnia na 100% swojej wydajności. Zmagazynowane osady są sukcesywnie kierowane do spalania w STUOŚ wraz z tymi, które powstają na bieżąco w procesie oczyszczania ścieków. O planowanych na czas przeglądu technicznego STUOŚ działaniach Wodociągi Warszawskie informowały Urząd Dzielnicy Białołęka oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska 5 kwietnia 2023 r.

Kolejne inwestycje

Jednocześnie spółka pragnie przeprosić mieszkańców Białołęki za zaistniałe uciążliwości i, jako firma służąca przede wszystkim mieszkańcom, deklaruje niezmiennie pełne zaangażowanie w to, by uciążliwości te maksymalnie ograniczać. Warto w tym miejscu zauważyć, że proces mechanicznego oczyszczania ścieków oraz przeróbki osadów ściekowych odbywa się już w warunkach hermetycznych, a powietrze odprowadzane z urządzeń jest poddawane oczyszczaniu.

W planach spółki jest modyfikacja obecnie wykorzystywanych instalacji oraz zahermetyzowanie kolejnych obiektów, z których powietrze przed wprowadzeniem do atmosfery będzie oczyszczane. Obecnie pozyskiwana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji. Realizacja dodatkowych instalacji do oczyszczania powietrza planowana jest w perspektywie kilku lat. Dokładniejsze terminy będzie można określić po pozyskaniu wszystkich niezbędnych decyzji formalno-prawnych dla inwestycji.

Strona: 1
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a