Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
09.09.2024

Wodociągi Warszawskie informują: mieszkańcy Warszawy i okolic mają zapewnione niezakłócone dostawy wody

Od kilkunastu lat obserwujemy przedłużające się okresy bez opadów atmosferycznych, które wpływają na dostępność zasobów wodnych w Polsce i na świecie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., wypełniając zadania spółki komunalnej, o szczególnym znaczeniu dla miasta i mieszkańców, na bieżąco dostosowuje swoje funkcjonowanie do zmieniających się warunków klimatycznych, zabezpieczając w ten sposób dostawy wody w takiej ilości, w jakiej jest aktualne zapotrzebowanie miasta. 

W tym miejscu należy przypomnieć, że miasto stołeczne Warszawa jest zaopatrywane z dwóch niezależnych odnawialnych źródeł – Wisły i Jeziora Zegrzyńskiego. W ciągu doby w zakładach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie jest uzdatnianych średnio ok. 350 mln litrów wody. Woda ujmowana spod dna Wisły jest uzdatniana w dwóch stacjach uzdatniania Zakładu Centralnego: SUW „Filtry” i SUW „Praga”, Zakład odpowiada za zaopatrywanie w wodę około 70% mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Jezioro Zegrzyńskie stanowi źródło produkcji wody dla Zakładu Północnego w Wieliszewie, zaopatrującego w wodę północne dzielnice lewo i prawobrzeżnej Warszawy. Zakład Północny, ma możliwość zwiększenia swojej wydajności dobowej, a dzięki temu, że warszawska sieć dystrybucyjna pracuje w układzie pierścieniowym, możliwa jest płynna zmiana stref zasilania. Dywersyfikacja źródeł wody jest szczególnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw i oznacza możliwość zwiększania dostaw wody z Zakładu Północnego, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Odnosząc się do stanu Wisły, potwierdzamy, że stale kontrolujemy poziom wody w rzece oraz dostosowujemy pracę naszych służb do zmieniających się warunków hydrologicznych. Ważną rolę odgrywają marynarze, którzy płuczą i spulchniają dno rzeczne, umożliwiając w ten sposób prawidłowy pobór wody do dalszego uzdatniania. Prace takie są prowadzone przy użyciu specjalistycznych statków – spulchniaczy hydraulicznych, które są eksploatowane przez służby techniczne Spółki.

Występowanie wydłużonych okresów susz hydrologicznych w minionych latach, każdorazowo wymagały od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zintensyfikowania działań eksploatacyjnych, umożliwiających stabilną pracę ujęć infiltracyjnych. Dlatego też jesteśmy przygotowani na trudne warunki hydrologiczne.

Jednocześnie, jako spółka odpowiedzialna społecznie, myślimy przyszłościowo – inwestujemy w rozwój nowych technologii, jak np. budowa inteligentnego systemu sterowania siecią wodociągową, aby sprostać potrzebom ciągle rozwijającej się metropolii. Technologia ta wzmocni bieżące regulowanie i optymalizowanie parametrów sieci wodociągowej, a w przyszłości umożliwi dostosowywanie w czasie rzeczywistym pracy układu sieci wodociągowej do potrzeb rozwijającego się miasta. Ponadto uruchamiamy kolejne punkty opomiarowania sieci wodociągowej, co pozwoli jeszcze skuteczniej wykrywać nieszczelności systemu spowodowane, np. awariami lub nielegalnymi wcinkami, a więc ograniczać straty wody. Opisane powyżej inwestycje realizujemy w celu zapewniania miastu odpowiednich ilości wody również w perspektywie długoterminowej.

Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a