Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
01.09.2022

Wodociągi Warszawskie i Veolia rozpoczynają prace nad odzyskiem ciepła z instalacji i sieci kanalizacyjnej

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. oraz Veolia Energia Warszawa S.A. współpracują nad projektem odzyskiwania ciepła z warszawskich instalacji i sieci kanalizacyjnej. Spółki podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie oceny możliwości odzysku tzw. ciepła traconego oraz ciepła pochodzącego ze ścieków w celu wykorzystania go na potrzeby własne oraz miasta.

Zasoby tzw. ciepła traconego, które powstaje w sezonie letnim głównie w procesach technologicznych towarzyszących oczyszczaniu ścieków, a także ciepło ze ścieków oczyszczonych i kanalizacji ogólnospławnej, mogą być wykorzystywane w sieci dystrybucyjnej miasta zarządzanej przez Veolię oraz na potrzeby własne Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Ocena potencjału tych źródeł oraz możliwości techniczne ich eksploatacji to podstawa współpracy spółek.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i Veolia będą badać możliwości odzysku ciepła w dwóch oczyszczalniach ścieków – „Czajka” i „Południe” – a także w eksploatowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie kolektorach kanalizacyjnych i innych instalacjach oraz wykorzystania go na potrzeby miasta, tj. dostarczenie go do Warszawskiej Sieci Ciepłowniczej oraz na potrzeby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

- O ile pomyślne prognozy związane z oceną możliwości pozyskania tego rodzaju energii zostaną potwierdzone, będą one mogły skutkować zawarciem umów dotyczących zaprojektowania instalacji odzysku ciepła z oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz kolektorów kanalizacyjnych, a następnie budowy takiego nowoczesnego systemu. Projekt ma szansę przełożyć się pozytywnie na funkcjonowanie Spółek – Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i Veolia – oraz miasta w rozumieniu proekologicznym, a także w aspekcie ekonomicznym – podkreśla Renata Tomusiak, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie.

Projekt wpisuje się w ekologiczne działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie w ramach gospodarki obiegu zamkniętego i poszukiwania energii z odnawialnych źródeł przy minimalizacji użycia paliw kopalnych. Jest także częścią szeroko zakrojonych działań Warszawy określonych w „Strategii #Warszawa2030” odnoszących się do emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.

- Nowoczesne rozwiązania w energetyce to kompleksowe myślenie o środowisku i mieszkańcach. Rozpoczynamy wspólnie pracę nad projektem, który ma przynieść pozytywne efekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. Ciepło odpadowe może służyć do ogrzewania budynków przemysłowych i mieszkalnych. Grupa Veolia wdrożyła już z  powodzeniem takie rozwiązanie w Szlachęcinie i wierzymy, że takie innowacyjne podejście będzie kolejnym krokiem w redukcji paliw kopalnych na potrzeby Warszawymówi Paweł Orlof, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Veolii Energii Warszawa S.A.

Prezesi zarządów MPWiK oraz Veolii wymieniają się podpisanymi egzemplarzami listu intencyjnego

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a