Warszawiacy uczcili 125. urodziny Warszawskich Wodociągów
Sokrates Starynkiewicz, William Heerlein Lindley i licznie zgormadzeni warszawiacy podczas Pikniku z Lindleyami uczcili 2 lipca 2011 r. jubileusz 125-lecia powstania stołecznych wodociągów i kanalizacji.
Atrakcji nie zabrakło dla nikogo. Były doświadczenia laboratorium MPWiK S.A. oraz Centrum Nauki Kopernik, nauka chodzenia na szczudłach oraz wspaniała muzyka. Na wielbicieli motoryzacji czekały supernowoczesne samochody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Prawdziwymi bohaterami pikniku okazali się Karolcia i Pan Kropelek, bohaterowie filmu edukacyjnego „Podróże z Kropelkiem”, który był wyświetlany w Wodociągowym Kinie.
Dla tych, którzy chcieli się przenieść 125 lat wstecz, organizatorzy przygotowali gry i zabawy z tamtych czasów. W atelier fotograficznym można też było zrobić sobie zdjęcie w XIX-wiecznych strojach na tle zdjęcia przedwojennej Warszawy.
Największym zainteresowaniem cieszyło się stoisko warszawskich wodociągów, gdzie wszyscy mogli dowiedzieć się więcej o pracy MPWiK S.A., najnowszych inwestycjach i zapoznać się z samym procesem uzdatniania wody. Na chętnych, których nie zabrakło, czekały zaproszenia na zwiedzanie syfonu pod Rondem Dmowskiego oraz Stacji Filtrów. Według wstępnych danych obiekty przy ul. Koszykowej 81 w ciągu kilku godzin zwiedziło blisko 500 osób.
W finale rozbrzmiały szlagiery warszawskich podwórek w wykonaniu kapeli Staśka Wielanka.
Podczas imprezy Prezes MPWiK S.A. Henryk Brzuchacz odsłonił odrestaurowaną zabytkową kamienną studzienkę, tzw. pijkę, którą wzniesiono w 1936 r. z okazji 50 rocznicy otwarcia wodociągów warszawskich.Ten obiekt małej architektury został poddany renowacji dzięki wspólnym nakładom MPWiK S.A. i dzielnicy Ochota oraz przy współpracy Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Studzienka jest jedną z dziesięciu podobnych pijek ufundowanych przez MPWiK dla warszawskich parków i zieleńców. Zdrój, który zaprojektował Stanisław Bukowiński, został wykonany w stylu modernistycznym. Pionowy element w formie wysokiego postumentu zakończony jest schodkowo, a na jego szczycie zachowane są fragmenty stalowego trzpienia, na którym umieszczony jest wazon. Pijka ma przygotowane dwa źródełka, wyższe z wodą dla ludzi, a niższe dla psów, tak by każdy mógł się schłodzić podczas upalnych dni, których na pewno tego lata jeszcze nie zabraknie.