Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
18.11.2021

W Światowy Dzień Toalet przypominamy: Sedes to nie kosz na śmieci!

Już od ośmiu lat w większości krajów na świecie 19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet. Święto ustanowione przez ONZ przypomina o potrzebie poprawy warunków sanitarnych na naszym globie. Jako przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne włączamy się w obchody tego dnia, poprzez naszą stałą kampanię edukacyjną „Sedes to nie kosz na śmieci”. Co roku  przypominamy użytkownikom warszawskiej sieci kanalizacyjnej, jak dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie. Poważnym wyzwaniem okazują się bowiem trafiające do niej tony śmieci.

Za prawidłowe funkcjonowanie sieci kanalizacyjnej odpowiadają nie tylko przedsiębiorstwa i właściciele infrastruktury ściekowej, ale również jej użytkownicy. Okazuje się, że na terenie warszawskiej aglomeracji każdego dnia wyrzuca się  do  toalet aż 10 ton śmieci!

Nasze pogotowie kanalizacyjne przyjmuje rocznie od 1200 do prawie 1400 zgłoszeń dotyczących zatorów w sieci, do których dochodzi m.in. poprzez spłukiwanie odpadów w toalecie. Śmieci zgromadzone w rurach tworzą zwarte sploty, doprowadzając do zatkania kanału, a w konsekwencji nawet zalania posesji, piwnicy czy garażu.

W trosce o bezpieczeństwo miasta i jego mieszkańców, w swojej codziennej działalności dbamy o każdy metr podziemnej sieci kanalizacyjnej, która liczy obecnie aż 4300 km. Na co dzień zachęcamy też użytkowników do rozważnego i odpowiedzialnego korzystania z naszej infrastruktury m.in. organizując już od 2013 roku kampanię „Sedes to nie kosz na śmieci”. W ramach tegorocznej edycji jej założenia przypominamy poprzez materiały edukacyjne publikowane z okazji Światowego Dnia Toalet, pod nowym hasłem „Śmieci nie trawię”.

Jednym z nich jest lista śmieci najczęściej wyrzucanych do sieci kanalizacyjnej, których „nie jest w stanie strawić żaden sedes”. Oto ona:

  1. środki higieniczne m.in. chusteczki nawilżane, patyczki higieniczne, pieluchy, podpaski, nici dentystyczne czy bandaże
  2. plastik i metal m.in. torebki foliowe, obudowy kostek zapachowych, igły, kable, nakrętki, a nawet butelki
  3. jedzenie m.in. resztki z talerza, kości z kurczaka, ogryzki bądź zepsute owoce i warzywa, fusy z kawy czy herbaty
  4. chemia i przeterminowane leki m.in. farby, kleje, leki, zużyte baterie
  5. materiały budowlane m.in. gips, piach, gruz, kawałki cementu, beton
  6. tłuszcze głównie te ze smażenia
  7. tkaniny m.in. ścierki, sznurki, elementy odzieży takie jak bielizna czy nawet buty

Na tym jednak nie kończy się lista błędów , bowiem codziennie do stołecznej kanalizacji trafia też wiele innych odpadów, co daje około 3,5 tysiąca ton śmieci rocznie, które zamiast wyrzucania do sedesu powinny być prawidłowo segregowane i trafiać do odpowiednich koszy.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a