Stacja flotacji uruchomiona
W dniu 1 lipca br. odbyło się uroczyste otwarcie stacji flotacji ciśnieniowej w Zakładzie Wodociągu Północnego. Dzięki nowej technologii znaczna część klientów MPWiK będzie zaopatrywana w wodę jeszcze lepszej jakości.
Zakład Wodociągu Północnego w Wieliszewie, należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A., jest najmłodszym z trzech zakładów zaopatrujących stolicę w wodę. Uruchomiony w setną rocznicę powstania wodociągów warszawskich, od dwudziestu czterech lat zaopatruje ok. 30% miasta, dostarczając wodę mieszkańcom północnych dzielnic Warszawy, m.in. Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ, części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa. Źródłem zasilania w wodę tego zakładu jest Jezioro Zegrzyńskie.
W styczniu 2008 roku, w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków
w Warszawie” współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej, podpisano umowę na realizację zadania „Modernizacja technologii w Zakładzie Wodociągu Północnego – flotacja ciśnieniowa”. Prace budowlane rozpoczęto we wrześniu 2008 r., a ukończono w czerwcu 2010 r. Inwestycja kosztowała 29,8 mln euro, a dofinansowanie unijne wyniosło 62 proc. tej kwoty, tj. 18,5 mln euro.
Dzięki budowie stacji flotacji ciśnieniowej, czyli nowego ciągu urządzeń uzdatniających, woda dostarczana przez Wodociąg Północny będzie znacznie lepsza, to znaczy poprawi się jej smak i zapach. Wcześniej w wieliszewskiej stacji uzdatniania, po sedymentacji w zbiornikach kontaktowych, woda poddawana była procesowi wstępnego ozonowania oraz koagulacji objętościowej w urządzeniach zwanych pulsatorami. Jednak badania nowych technologii, przeprowadzone w stacji badań modelowych, dowiodły, iż połączenie procesu flotacji ciśnieniowej oraz koagulacji w pulsatorach i filtrach pospiesznych zapewni znaczną poprawę jakości uzdatnionej wody, w tym jej walorów smakowych.
Sto procent wody pobieranej z Jeziora Zegrzyńskiego będzie przechodziło najpierw przez stację flotacji, gdzie nowe urządzenia wychwycą 40 - 70% zanieczyszczeń. Dopiero kiedy woda opuści stację, trafi do istniejącego dotychczas ciągu technologicznego. W procesie uzdatniania pojawi się więc nowy, bardzo istotny element, który dodatkowo podniesie jakość wody.
Sama flotacja jest naturalnym procesem, polegającym na mechanicznym wstępnym uzdatnieniu wody surowej. Do zbiornika z uzdatnianą wodą wprowadzany jest strumień wody nasyconej powietrzem w warunkach ciśnieniowych. Powstające wówczas bardzo drobne pęcherzyki powietrza łączą się z wytrąconymi uprzednio zanieczyszczeniami i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Flotacja jest technologią szczególnie użyteczną w przypadku uzdatniania wód z rzek nizinnych (źródłem zasilania dla Jeziora Zegrzyńskiego są Bug i Narew) o dużej zmienności jakościowej zależnej od pór roku oraz wysokiej zawartości trudno usuwalnych związków organicznych.
Stacja flotacji ciśnieniowej jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania tej technologii. W Europie flotacja z powodzeniem wykorzystywana jest w wielu stacjach uzdatniania wody, m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii.
Stacja flotacji ciśnieniowej powstała na terenie 35 tys. metrów kwadratowych. Kubatura budynku, w którym pracują urządzenia flotacyjne, wynosi 63 tys. metrów sześciennych.