Komunikat strony

20.10.2010

Smaczna woda prosto z kranu!

MPWiK w m.st. Warszawie S.A. uruchamia na terenie filtrów warszawskich stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym, która wzbogaci istniejącą technologię uzdatniania wody.

Inwestycja polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Woda po przejściu przez proces napowietrzania, filtrację pospieszną oraz koagulację trafia na nowy obiekt, gdzie jest ozonowana a następnie filtrowana na węglu aktywnym, by na zakończenie trafić na filtry powolne. Ozonowanie (utlenianie) rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki. Dzięki temu węgiel aktywny wyłapuje z wody więcej zanieczyszczeń. Nowopowstałe elementy systemu uzdatniania pozwolą na zredukowanie dawki dwutlenku chloru, koniecznej do końcowej dezynfekcji, co najmniej o połowę. Ulepszenie technologii wpłynie znacząco na poprawę jakości wody, a przede wszystkim jej smaku i zapachu.

Projektowanie nowej stacji rozpoczęło się w 2007 roku, natomiast sama budowa obiektu rok później. Podczas prac inżynierowie musieli sprostać olbrzymiemu wyzwaniu i zapewnić nieprzerwane dostawy wody, dbając jednocześnie o zabytkowe otoczenie filtrów warszawskich, gdzie prowadzona była budowa.

Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. m2. Wewnątrz znajdują się m.in. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5000 m3 węgla aktywnego (węgiel przywieziono 150 ciężarówkami). Grubość złoża węglowego w każdej komorze wynosi ok. 2,6 m. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany.

Z zewnątrz stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym nawiązuje do dziewiętnastowiecznej architektury filtrów m.in. za sprawą cegły klinkierowej, stylizowanych okien oraz latarni, natomiast jej wnętrze jest nowoczesne i utrzymane w przemysłowej stylistyce. Całość wieńczy zielony ogród zaprojektowany na dachu nowego obiektu. Wydajność dla procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego wyniesie maksymalnie 300.000 m3/d, średnio 240.000 m3/d, minimalnie 150.000 m3/d.

Inwestycja realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (36,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.

Zakład Wodociągu Centralnego jest największą stacją uzdatniania, zaopatrującą aglomerację warszawską w wodę. Każdej doby ze Stacji Filtrów do sieci wodociągowej trafia około 200 tyś. m³ wody, co odpowiada 50% zapotrzebowania w stolicy. Dzięki nowej technologii mieszkańcy m.in. Ochoty, Woli, Śródmieścia, Wilanowa, Ursynowa, Ursusa czy Pruszkowa odczują różnicę w smaku wody.

Mając na uwadze poprawę jakości wody, MPWiK nieustannie ulepsza technologie uzdatniania. Latem bieżącego roku została uruchomiona pierwsza w Polsce stacja flotacji ciśnieniowej w Zakładzie Wodociągu Północnego. 20 października w Zakładzie Wodociągu Centralnego startuje największa w kraju stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Obie inwestycje można zaliczyć do najistotniejszych przedsięwzięć od czasów Lindleyów, których celem jest polepszenie jakości wody kranowej. Dzięki temu ponad 80% mieszkańców Warszawy otrzymuje smaczniejszą wodę

Jednak wodociągi warszawskie unowocześniają nie tylko metody uzdatniania wody, lecz także systemy jej dystrybucji. Przebudowa przewodów wodociągowych przede wszystkim zmniejsza awaryjność sieci, zapewniając jednocześnie sprawną dostawę oraz dobrą jakość przesyłanej wody. Jest to ogromne wyzwanie, gdyż stołeczna sieć wodociągowa, wynosząca ok. 3300 km, jest najdłuższą w kraju. W ramach projektu unijnego, realizowanego od 2005 r., wymieniono ponad 113 km sieci wodociągowej, a do końca roku Warszawie przybędzie 16,6 km nowej sieci wodociągowej. Dodatkowo, ze środków własnych przedsiębiorstwa w latach 2005 – 2010 wyremontowaliśmy kolejne 108,9 km wodociągów.

W drugiej połowie XIX, za sprawą myśli inżynierskiej rodziny Lindleyów, Warszawa uzyskała innowacyjny system zaopatrzenia w wodę. Dziś MPWiK, spadkobierca myśli brytyjskich fachowców, kontynuuje ich dzieło, dbając o komfort życia mieszkańców oraz środowisko naturalne. 

Strona: 1
Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a