Komunikat strony

24.01.2022

Renowacja kolektora Nadbrzeżnego

Warszawscy wodociągowcy rozpoczęli renowację kolektora Nadbrzeżnego. Od wtorku 25 stycznia, zwężony będzie fragment wschodniej jezdni ul. Czerniakowskiej przy ul. Kaszubskiej.

Pierwsze prace już trwają w terenie. Pierwszy wykop jest zlokalizowany w trawniku przy ul. Czerniakowskiej pod wiaduktem w pobliżu al. J. Becka. Te roboty nie powodują utrudnień w ruchu i realizowane będą do połowy lutego. Z kolei we wtorek 25 stycznia, wodociągowcy przystąpią do wykonywania kolejnego wykopu w ul. Czerniakowskiej na wysokości ul. Kaszubskiej, po wschodniej stronie ul. Czerniakowskiej, tj. na jezdni w stronę centrum. Wykop zajmie zatokę postojową i skrajny prawy pas na długości ok. 60 m. Środkowy pas ul. Czerniakowskiej na wysokości prac zostanie zawężony do 3 m, lewy pozostanie bez zmian. Nie będzie także utrudnień na lewoskręcie w ul. J. Gagarina ani na chodniku i drodze dla rowerów w rejonie prac. Utrudnienia w tym miejscu potrwają do połowy marca.

Technologia bezwykopowa

Prace obejmują modernizację kolektora Nadbrzeżnego, a także komór i studni kanalizacyjnych na jego trasie - wzdłuż ulic Czerniakowskiej na odcinku od Stacji Pomp Kanałowych „Wolicka” do skrzyżowania ul. Czerniakowskiej, a także alei Polski Walczącej i Pompowni Powiśle. Aby do minimum ograniczyć utrudnienia dla mieszkańców wybrano metodę bezwykopową, tzw. reliningu - do istniejącego kanału wprowadza się moduły nowej rury o średnicy odpowiednio mniejszej niż macierzystego kolektora. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniana jest stabilizującą mieszanką betonową.

Dla kanału o profilu poprzecznym gruszkowym o wymiarach 1600/2000 mm dobrano moduł o wymiarach wewnętrznych 1350/1690 mm i grubości 21 mm. Na całej długości kolektora konieczne są wykopy technologiczne dla urządzeń wprowadzających nowe moduły i aplikujących mieszankę. Zaplanowano 16 takich wykopów na odcinku Wisłostrady od al. J. Becka do pompowni przy ul. Karowej.

Kolektor Nadbrzeżny

Kolektor Nadbrzeżny został wybudowany w latach 70-tych i wymaga renowacji, szczególnie przed włączeniem do niego projektowanego właśnie kolektora Mokotowskiego Bis.

Prace są częścią większego, ważnego przedsięwzięcia polegającego na uszczelnieniu i rozbudowie stołecznej sieci kanalizacyjnej. Usprawnienie transportu ścieków oraz zwiększenie możliwości retencyjnych układu, pozwoli na ograniczanie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu. Ponadto wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków.

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a