Razem świętujmy Światowy Dzień Wody!
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło to święto dla zwrócenia uwagi na problem dotyczący dostępności do czystej wody pitnej. Obecnie miliard ludzi na świecie jej nie ma.
Co roku Światowemu Dniu Wody towarzyszy inne hasło – takie, które uświadamia aktualne problemy gospodarki wodnej. Hasło na rok 2023 brzmi: „Accelerating change” („przyspieszenie zmiany”). W Wodociągach Warszawskich temat wody w aspekcie ekologicznym z natury naszej działalności promujemy od lat. Każdego roku przekonujemy mieszkanki i mieszkańców stolicy do picia warszawskiej kranówki, udowadniając, że jest to wybór bezpieczny i przyjazny środowisku – pijąc kranówkę, bez potrzeby jej gotowania, przyczyniamy się do ograniczania plastiku. Kwestię szanowania jej, jako wspólnego dobra, poruszamy w kampaniach, których nadrzędnym celem jest ochrona jej globalnych zasobów.
Podkreślamy także bezpieczeństwo i jakość wody kranowej, która podlega bardzo rygorystycznym normom prawa krajowego i unijnego – warszawska kranówka jest badana zarówno na każdym etapie procesów uzdatniania jak i monitorowana w sieci dystrybucyjnej.
Choć o wodzie i konieczności jej szanowania powinniśmy pamiętać każdego dnia, to z pewnością ŚDW jest okazją sprzyjającą refleksji o tym, że zasoby słodkiej wody są ograniczone. O wodzie rozmawiamy i edukujemy również w ramach naszego Programu Edukacji Ekologicznej. Staramy się przekazywać odbiorcom wiedzę w sposób łatwo przyswajalny i ciekawy, często poprzez zabawę. W ten sam sposób będziemy chcieli przekazywać Wam wiedzę o wodzie podczas gry miejskiej pod hasłem „Wyzwanie wodnego eksperta”. Hasło „Wpłyńmy na zmianę” towarzyszące grze ma uzmysłowić jej uczestnikom, że wpływ na klimat, w tym na zasoby wody, mamy wszyscy, a szczególne znaczenia mają nasze codzienne nawyki, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy wybór szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie.
Gra miejska składa się z kilku bloków tematycznych związanych z uzdatnianiem i dystrybucją wody, a także proekologicznymi działaniami Wodociągów Warszawskich. Przed uczestnikami będą do wykonania różne zadania na 10 stacjach gry. Rywalizacja będzie polegała na rozwiązywaniu zagadek, obserwacji doświadczeń naukowych, udzielaniu odpowiedzi na pytania – tego dnia wszystko będzie się kręcić wokół wody. Obiecujemy, że Was mile zaskoczymy i połączymy przyjemne z pożytecznym. Każdy, kto ukończy grę, otrzyma zestaw wodociągowych gadżetów!
Tego dnia zapraszamy też na aromatyczną herbatę i pyszne napoje na bazie warszawskiej kranówki.
Uwaga! Chętnych do wzięcia udziału w grze obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekajcie z zapisami! Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca do godz. 12:00 pod adresem: grawodna@dontero.pl
Regulamin udziału w grze miejskiej
Na każdej stacji dostępny będzie opis zadania do wykonania. Teren, na którym odbędzie się gra, pozbawiony jest barier architektonicznych, ścieżki komunikacyjne są utwardzone. W każdym punkcie gry będą animatorzy, który udzielą dodatkowych informacji. Serdecznie zapraszamy do udziału w grze!