Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
24.06.2020

Przelewy burzowe - ochrona Warszawy przed podtopieniami

Sprawne działanie kanalizacji ogólnospławnej podczas ostatnich ulewnych deszczy zapobiegło zalaniu ściekami budynków mieszkalnych oraz ulic miasta. Ze względu na nadmiar wód opadowych zastosowane były przelewy burzowe.

Ulewne deszcze w stolicy

W trakcie intensywnych opadów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach – tylko wczoraj, 22 czerwca, na terenie całej Warszawy opady wyniosły od 17 mm do 53 mm m2. Do kanałów dostają się olbrzymie ilości wody deszczowej, których nie mógłby pomieścić żaden system kanalizacji. Jej nadmiar może przyczyniać się do powstawania zalewisk i lokalnych podtopień. Taka sytuacja stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców i funkcjonowania miasta. Dlatego tak istotne jest sprawne odprowadzanie nadmiaru wód opadowych do zbiorników wodnych, np. rzeki, co chroni mieszkańców miasta przed zagrożeniem sanitarnym.

Po co miastom przelewy burzowe?

W tym celu w ponad stu miastach w Polsce, jak również na całym świecie, stosuje się przelewy burzowe, czyli urządzenia, które odprowadzają do odbiornika, tj. rzek czy morza, nadmiar wody deszczowej. Zgodnie z obowiązującym polskim prawem w ciągu roku przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą wykonać do 10 takich zrzutów na każdy z przelewów. Funkcjonowanie przelewów burzowych zapewnia warszawiakom ochronę przed zalaniem, co w przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych, jak nawalne, intensywne opady, jest priorytetem.

Przelewy uruchamiane zgodnie z prawem

W stolicy za utrzymanie przelewów burzowych odpowiada warszawske Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wszystkie funkcjonujące przelewy burzowe, za które spółka bierze odpowiedzialność, znajdują się pod stałą kontrolą służb Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie i posiadają wymagane pozwolenia. Na co dzień pozostają one wyłączone – ścieki, które płyną kanałami, są kierowane do jednej z czterech oczyszczalni ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Podczas zrzutów burzowych ich ilość i jakość jest na bieżąco monitorowana, a sprawozdania z badań przedstawiane Wodom Polskim oraz Inspekcji Ochrony Środowiska. Wszystko odbywa się zgodnie z wymaganiami, które wynikają z obowiązujących przepisów. Decyzję na zrzuty wydają Wody Polskie. 

Projekt nowego zabezpieczenia stolicy

Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w porozumieniu z Urzędem m.st. Warszawy podejmuje także długofalowe działania, które pozwolą ograniczać występowanie lokalnych podtopień i zalewisk, powstających podczas deszczy nawalnych oraz minimalizować konieczność uruchamiania przelewów burzowych. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje inwestycje współfinansowane ze środków unijnych, które przede wszystkim umożliwią zwiększenie pojemności retencyjnej kanalizacji ogólnospławnej. Należą do nich: uruchomienie zautomatyzowanego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej oraz budowa trzech kolektorów tranzytowo-retencyjnych o łącznej długości ponad 14 km. Najdłuższy z planowanych kolektorów – Wiślany, o długości ok. 9,5 km oraz projektowanej pojemności retencyjnej ok. 50 tys. m³. Ponadto, wkrótce oddamy do użytku jeden z największych w Europie zbiorników o pojemności ok. 80 tys. m³, zlokalizowany na terenie Oczyszczalni Ścieków Czajka, którego zadaniem będzie odbiór nadmiaru wód deszczowych i opadowych, zgromadzonych wcześniej w kanalizacji.  

Warszawski system kanalizacyjny

Na terenie Warszawy istnieje ponad 4200 km sieci kanalizacyjnej, na którą składa się sieć sanitarna, ogólnospławna oraz deszczowa. Stołeczny system kanalizacyjny odbiera ścieki od ok. 2,5 mln mieszkańców, tj. ok. 530 mln litrów na dobę. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie każdego dnia, także w dni wolne od pracy, dbają o prawidłowy stan kanałów. Do najczęściej wykonywanych prac należą te związane z ich udrażnianiem - w tym usuwane są zalegające w kanalizacji śmieci, czyszczeniem oraz remontami.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a