Komunikat strony

14.07.2023

Odzysk ciepła ze ścieków dla ogrzania kampusu, czyli nowoczesny projekt badawczy Wodociągów Warszawskich i Politechniki Warszawskiej

Projekt nosi nazwę „Analiza wykorzystania energii cieplnej ze ścieków do zasilania w ciepło wybranych budynków znajdujących się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej (CiezeŚ)” i powstał w ramach konkursu Strateg PW organizowanego przez uczelnię. Wodociągi Warszawskie zobowiązały się do merytorycznego wsparcia projektu. Współpraca ta to kolejny krok ku gospodarce obiegu zamkniętego.

Projekt realizowany jest w dwóch etapach. W pierwszym wykonane będą prace koncepcyjne dotyczące analizy możliwości wykorzystania ścieków, a dokładniej kolektorów ściekowych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków Politechniki Warszawskiej do odzysku ciepła ze ścieków. Efektem będzie opracowanie przez Politechnikę Warszawską koncepcji instalacji odzysku ciepła z sieci kanalizacyjnej wraz z metodyką opisującą projektowanie oraz wdrożenie rozwiązań technicznych z użyciem pomp ciepła. Koncepcja ta w przyszłości mogłaby być wykorzystana przez Wodociągi Warszawskie. Bezpośrednim efektem będzie możliwość dodatkowego źródła ciepła na kampusie politechniki warszawskiej.

Innowacje w służbie mieszkańcom i w służbie środowisku

Umowę dotyczącą badania podpisali: ze strony Wodociągów Warszawskich – prezes Renata Tomusiak, zaś ze strony uczelni – prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. inż. Adam Woźniak.

“Współpraca przy innowacyjnych projektach służących ekologii jest ważną częścią naszej działalności. Jesteśmy otwarci na zadania wpisujące się w badanie możliwości odzysku ciepła, czego dowodem są nasze umowy o współpracy podpisane wcześniej z Veolia Energia Warszawa S.A. oraz PGNiG TERMIKA S.A. Cieszymy się, że koncepcją odzysku ciepła odpadowego zainteresowała się także Politechnika Warszawska. Liczymy na pozytywne efekty w pierwszej fazie projektu, co pozwoli nam na przejście do bardziej zaawansowanej części współpracy” - powiedziała prezes Renata Tomusiak.  

“Projekt doskonale wpisuje się w podstawowe założenia Strategii rozwoju Politechniki Warszawskiej, które dotyczą opracowania i wdrażania innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku, w tym efektywnego wykorzystywania zasobów i optymalizacji zużycia energii” – powiedział prorektor Adam Woźniak.

Ciepło ze ścieków na kampusie politechniki warszawskiej

Pozytywny wynik badań prowadzonych w pierwszym etapie pozwoli na przystąpienie do etapu drugiego, tj. budowy instalacji do odzysku ciepła ze ścieków. Na potrzeby realizacji Projektu MPWiK udostępni Politechnice Warszawskiej dane niezbędne do przeprowadzenia analiz techniczno-ekonomicznych. Docelowa instalacja odzysku ciepła ze ścieków będzie znajdować się na terenie Kampusu Głównego Politechniki Warszawskiej.

MPWiK daje przykład budowy gospodarki obiegu zamkniętego

Poszukiwanie nowych możliwości wykorzystywania potencjału energetycznego ścieków wpisuje się w strategiczną dla Wodociągów Warszawskich politykę zmierzania ku gospodarce obiegu zamkniętego i neutralności klimatycznej. Spółka realizuje tę politykę m.in poprzez produkcję energii własnej w procesach przetwarzania osadów ściekowych i wykorzystanie paneli fotowoltaicznych. Pozwala to w jednej czwartej zaspokajać potrzeby energetyczne spółki ze źródeł odnawialnych. Wodociągowcy stale powiększają także flotę pojazdów zero- i niskoemisyjnych. To wszystko sprawia, że Wodociągi Warszawskie są jednym z liderów transformacji ekologicznej w sferze publicznej w Polsce.

Prezeska Wodociągów Warszawskich wraz z Prorektorem Politechniki pokazują do zdjęcia dokumenty w skórzanych teczkach.

Strona: 1
Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a