Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
13.02.2020

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie podpisało umowę na nowe rekuperatory do spalarni osadów

Spółka przystąpiła do docelowej naprawy stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych, zlokalizowanej na terenie oczyszczalni „Czajka”. Dwa nowe rekuperatory zostaną zamontowane w ciągu 49 tygodni od daty podpisania kontraktu.

31 stycznia 2020 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. podpisało umowę z PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. na docelową naprawę rekuperatorów w spalarni osadów. Wykonawca w ciągu 49 tygodni od dnia podpisania umowy zaprojektuje, wykona i zamontuje dwa nowe rekuperatory. Koszt prac wyniesie prawie 14,5 mln zł brutto. Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie spala większość osadów ściekowych powstających w oczyszczalni „Czajka”. Przypominamy, że jedna z dwóch linii spalania została ponownie uruchomiona w połowie grudnia 2019 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie nie planuje przerw w działaniu spalarni związanych z wymianą rekuperatorów.

Co to jest rekuperator i jak działa?

W spalarni Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie znajdują się dwie linie spalania – w skład każdej z nich wchodzi między innymi rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Urządzenie to pozwala na odzyskiwanie ciepła, które powstaje w procesie spalania osadów. Rekuperator ma wymiary ok. 11 m wysokości i waży ok. 20 ton (wraz z elementami towarzyszącymi). Umożliwia on podgrzewanie powietrza wprowadzanego do pieca fluidalnego, w którym spalane są osady, przy jednoczesnym schładzaniu spalin, które z niego wychodzą. Rekuperatory to jedne z kluczowych urządzeń pozwalających na spalanie osadów ściekowych. Dzięki nim powietrze wprowadzane do pieca jest podgrzewane do temperatury ok. 600o Celsjusza. Gdyby temperatura była niższa, niemożliwe byłoby prowadzenie procesu spalania w sposób autotermiczny, czyli ekologiczny, który nie wymaga użycia dodatkowego paliwa (energii).

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa można na bieżąco śledzić pracę spalarni, dzięki stałemu internetowemu monitoringowi on-line. 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a