Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
13.02.2020

MPWiK podpisało umowę na nowe rekuperatory do spalarni osadów

Spółka przystąpiła do docelowej naprawy stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych, zlokalizowanej na terenie oczyszczalni „Czajka”. Dwa nowe rekuperatory zostaną zamontowane w ciągu 49 tygodni od daty podpisania kontraktu.

31 stycznia 2020 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. podpisało umowę z PPUH EKO-ENERGIA Sp. z o.o. na docelową naprawę rekuperatorów w spalarni osadów. Wykonawca w ciągu 49 tygodni od dnia podpisania umowy zaprojektuje, wykona i zamontuje dwa nowe rekuperatory. Koszt prac wyniesie prawie 14,5 mln zł brutto. Obecnie MPWiK spala większość osadów ściekowych powstających w oczyszczalni „Czajka”. Przypominamy, że jedna z dwóch linii spalania została ponownie uruchomiona w połowie grudnia 2019 r. MPWiK nie planuje przerw w działaniu spalarni związanych z wymianą rekuperatorów.

Co to jest rekuperator i jak działa?

W spalarni MPWiK znajdują się dwie linie spalania – w skład każdej z nich wchodzi między innymi rekuperator, czyli wymiennik ciepła. Urządzenie to pozwala na odzyskiwanie ciepła, które powstaje w procesie spalania osadów. Rekuperator ma wymiary ok. 11 m wysokości i waży ok. 20 ton (wraz z elementami towarzyszącymi). Umożliwia on podgrzewanie powietrza wprowadzanego do pieca fluidalnego, w którym spalane są osady, przy jednoczesnym schładzaniu spalin, które z niego wychodzą. Rekuperatory to jedne z kluczowych urządzeń pozwalających na spalanie osadów ściekowych. Dzięki nim powietrze wprowadzane do pieca jest podgrzewane do temperatury ok. 600o Celsjusza. Gdyby temperatura była niższa, niemożliwe byłoby prowadzenie procesu spalania w sposób autotermiczny, czyli ekologiczny, który nie wymaga użycia dodatkowego paliwa (energii).

Na stronie internetowej przedsiębiorstwa można na bieżąco śledzić pracę spalarni, dzięki stałemu monitoringowi on-line: http://91.220.54.19/czajka/

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a