Łączy nas pamięć. Wodociągi Warszawskie w akcji Żonkile
W tym roku obchodzimy 81. rocznicę dramatycznego zrywu polskich Żydów w warszawskim getcie. Wodociągi Warszawskie pielęgnują pamięć o tych wydarzeniach i – jak co roku – włączyły się w akcję „Żonkile”, przypominając o roli bohaterów z kanałów.
19 kwietnia 1943 r. trzystu bojowców żydowskich, mimo braku szans na wygraną, stanęło do walki z niemieckim okupantem. W rocznicę tych wydarzeń, w wielu miejscach stolicy rozdawane były papierowe żonkile. Tradycyjnie do akcji włączyła się również nasza Spółka – papierowe kwiaty były dostępne w punktach obsługi klienta przy pl. Starynkiewicza 5 oraz przy ul. Zaruskiego 4.
Pracownicy wodociągów i kanalizacji w powstaniu
Grupa kilkudziesięciu powstańców w nocy z 8 na 9 maja 1943 r. zeszła do kanału włazem znajdującym się przy ul. Franciszkańskiej. Ich przewodnikami po podziemnych labiryntach byli Wacław Śledziewski i Czesław Wojciechowski, pracownicy Inspekcji Sieci Wodociągów i Kanalizacji. Po kilku godzinach dotarli w umówione miejsce pod jeden z włazów prowadzących do kanału biegnącego pod ul. Prostą. Według niektórych źródeł, czekając na transport spędzili w kanałach nawet dwie doby. Wśród uratowanych był m.in. Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. Tamte wydarzenia upamiętnia Pomnik Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego przy ul. Prostej 51.
Akcja „Żonkile”
Wybór żółtego żonkila jako symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, jest związany właśnie z Markiem Edelmanem, który ocalał dzięki pomocy warszawskich kanalarzy. Papierowe żonkile nawiązują do bukietu żółtych kwiatów, które co roku Edelman składał w hołdzie poległym pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W tym roku wolontariusze wręczyli na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy kwiat.
Przedstawiciele Wodociągów Warszawskich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie oraz Pomnikiem Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego przy ulicy Prostej 51.