Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
19.06.2023

Kolektor Wiślany doceniony przez branżę

Podczas gali kończącej 21. Międzynarodową Konferencję „INŻYNIERIA Bezwykopowa” Wodociągi Warszawskie zostały uhonorowane prestiżową nagrodą Tytanowego Laura Inwestora 2023.

Spółka została wyróżniona za zlecenie drugiego etapu budowy Kolektora Wiślanego. W kategorii „Projekt roku – nowa instalacja” statuetkę Tytana otrzymała firma Sanimet Krzysztof Grzywacz za zrealizowanie tego zadania.

Budowa kolektora Wiślanego

Ponad 9-kilometrowy kolektor Wiślany powstający wzdłuż ulic Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie, zostanie włączony do istniejącej sieci kanalizacyjnej przez pompownie Powiśle oraz Wiślaną. Wykonywany jest metodą mikrotunelingu. Będzie to najdłuższy kanał o takiej średnicy zrealizowany przy użyciu tej technologii w Polsce.

Jego pojemność minimalna wyniesie ok. 50 tys. m3. i umożliwi czasowe magazynowanie ścieków spływających z lewobrzeżnej części  Warszawy, tj. Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Ścieki następnie będą kierowane – przez projektowaną przepompownię Wiślaną – do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Dzięki możliwości magazynowania nadmiaru wód spływających do kanalizacji w trakcie intensywnych deszczy zostanie m.in. ograniczona konieczność uruchamiania zrzutów burzowych.

Budowa kolektora Wiślanego jest jednym z zadań realizowanych w ramach unijnego projektu Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI.

Eksperci branży wyróżnieni

„INŻYNIERIA Bezwykopowa” to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie branżowe firm i ekspertów zajmujących się technologiami bezwykopowymi. Podczas gali przyznawane są TYTANY – nagrody za najważniejsze dokonania w branży bezwykopowej.

Przyznaje je niezależne jury tworzone przez specjalistów z największych polskich uczelni technicznych oraz stowarzyszeń branżowych. Statuetki otrzymują firmy, które mogą pochwalić się najciekawszymi realizacjami w zakresie bezwykopowej (no-dig) renowacji lub budowy podziemnej infrastruktury. Tytanowy Laur Inwestora Wodociągi Warszawskie otrzymały także przed rokiem, kiedy jury doceniło renowację kolektora Burakowskiego.

Statuetki Tytanów powstają w krakowskiej hucie i są każdorazowo ręcznie udoskonalane przez autora – artystę rzeźbiarza Andrzeja Krawczaka. Tytan to postać muskularnego mężczyzny z motywem winorośli, który symbolizuje moc i symbiozę z naturą, czyli to, co uosabia  metody bezwykopowe – połączenie potęgi rozwoju technologii przy jednoczesnym dbaniu o środowisko.

Młody mężczyzna stojący między dwiema eleganckimi kobietami, trzyma w rękach tabliczkę

Od lewej: Barbara Grzywacz, Krzysztof Korzekwa (Sanimet), Paulina Janeczek (Wodociągi Warszawskie). Autor zdjęcia: Quality Studio dla portalu Inżynieria.com

Na scenie stoi ponad dwudziestoosobowa grupa eleganckich kobiet i mężczyzn trzymających statuetki, tabliczki i dyplomy. W tle napis: gratulujemy!

Laureaci Tytanów. Autor zdjęcia: Quality Studio dla portalu Inżynieria.com

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a