Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
14.07.2023

Jak się ochłodzić w upał? Warszawiakom pomogą kurtyny wodne uruchamiane w najbardziej upalne dni.

Podobnie jak w poprzednich sezonach, Wodociągi Warszawskie na prośbę stołecznego Ratusza będą latem wystawiały kurtyny wodne. Urządzenia będzie można spotkać w gorące dni w dziewięciu uczęszczanych punktach miasta. Przedsięwzięcie służy przede wszystkim bezpieczeństwu i poprawie komfortu przechodniów, niesie też dużą ulgę zwierzętom.

Kurtyny wodne to rozwiązanie stosowane w wielu miastach w Polsce, Europie i na świecie, kiedy upał w połączeniu z nasłonecznieniem doskwiera mieszkańcom i nie jest łatwo o schronienie w zacienionym miejscu. Kurtyna wodna to urządzenie, które rozpryskuje wodę, schładzając powietrze wokół i niosąc ulgę. Kurtyny wodne wystawiane w latach ubiegłych cieszyły się dużą popularnością wśród warszawiaków, zwłaszcza najmłodszych, a także rowerzystów i opiekunów czworonogów.

Kurtyna wodna - gdzie mieszkaniec Warszawy może na nią trafić?

Kurtyny wodne nie są instalowane na stałe – każdorazowo, w zależności od aktualnych prognoz, są rozstawiane na wniosek Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w godzinach przedpołudniowych, a po czasie szczytowej temperatury, po południu, są przez wodociągowców demontowane. Znaleźć je można zawsze w tych samych lokalizacjach:

  • plac Zamkowy,
  • ul. Krakowskie Przedmieście przy Pomniku Mikołaja Kopernika,
  • pl. Trzech Krzyży przy Pomniku Wincentego Witosa,
  • pl. Konstytucji (od strony ul. Waryńskiego),
  • pl. Defilad
  • ul. Floriańska przy Bazylice Św. Floriana,
  • Płyta Desantu przy ul. Solec (Bulwar Flotylli Wiślanej),
  • ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,
  • skwer Hoovera.

Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?

Wodociągowcy przypominają jednocześnie o konieczności bardziej intensywnego nawadniania organizmu w czasie upałów. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci. Ich organizmy najgorzej reagują na upały. Potrzeby dotyczące ilości wypijanej wody są indywidualne i zależne od płci, wieku, wagi i aktywności fizycznej. Eksperci mówią o 1,5-2 l wody na dobę, jako minimum przy zwykłej pogodzie – podczas upałów musi to być co najmniej o litr więcej. Dlatego wodociągowcy zachęcają, by warszawską kranówkę zabierać także w wielorazowej butelce lub bidonie – nie tylko dla siebie, ale także dla swojego czworonożnego przyjaciela. A jeśli zastanawiasz się ile kosztuje woda z kranu, to już Wodociągi Warszawskie spieszą z odpowiedzią - kranówka to najbardziej dostępna i najtańsza woda, bowiem litr warszawskiej kranówki kosztuje mniej niż grosz.

Pamiętajmy, że warszawska kranówka jest przebadana laboratoryjnie, jej jakość jest stale kontrolowana, dlatego jest wodą bezpieczną, a do tego bogatą w mikroelementy, takie jak wapń czy magnez.

Wodociągi Warszawskie ze smaczną kranówką są także obecne tego lata na imprezach miejskich, gasząc pragnienie uczestników. Informacje o wydarzeniach, w trakcie których skosztować można kranówki, są na bieżąco zamieszczane na Facebooku spółki.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a