Komunikat strony

22.04.2020

#WarszawadlaKlimatu: Eko-Inwestycje Wodociągów Warszawskich

W MPWiK wiemy, że nasze działania – od codziennej pracy, przez inwestycje, po edukację – mają wpływ na  otoczenie. Naszą misją jest ochrona środowiska dla obecnych i przyszłych pokoleń.  

Nieprzyjemnym zapachom mówimy STOP

W naszych oczyszczalniach ścieków jest dla nas priorytetem, aby były one bezpieczne dla środowiska i mieszkańców. Dokładamy starań, aby nasze obiekty, które mogłyby być źródłem nieprzyjemnych zapachów, są hermetyczne, a odprowadzane powietrze jest dezodoryzowane. Podobnie jest w przypadku spalarni osadów ściekowych. Powstające spaliny przechodzą przez trzyetapowy zaawansowany proces oczyszczania i są bezpieczne dla środowiska. Wyniki badań prezentujemy na naszej stronie http://91.220.54.19/czajka/.

Dbamy o czyste powietrze

Sięgamy po zaawansowane i ekologiczne rozwiązania, dzięki którym ograniczamy emisję dwutlenku węgla, wspierając tym samym walkę ze smogiem. Nasze oczyszczalnie ścieków to małe elektrownie. W ciągu roku z biogazu powstającego w procesie fermentacji osadów ściekowych produkujemy ponad 40 000 MWh energii elektrycznej. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię gospodarstw domowych kilkudziesięciotysięcznego miasta, takiego jak np. Legionowo. Jednocześnie do końca 2022 r. zamontujemy instalacje fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 10 ha. Dzięki temu aż 25% energii wykorzystywanej przez MPWiK będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii, aktualnie jest to ok. 20%. Równocześnie unowocześniamy naszą flotę samochodową. Na terenie zakładu przy ul. Mikkego właśnie rozpoczęliśmy budowę stacji tankowania gazem ziemnym. W tym roku planujemy także zakupienie ok. 60 nowych samochodów na gaz ziemny.

Dbamy o zasoby wodne

Nasza działalność jest ściśle związana z wodą. Oczyszczone ścieki spełniają wszystkie wymagania określone w prawie polskim i unijnym. Uszczelniamy i rozbudowujemy system kanalizacyjny, tak, aby móc, bezpiecznie dla środowiska, magazynować czasowo nadmiar wód opadowych. W ten sposób będziemy minimalizować skutki gwałtownych ulew i ograniczać konieczność zrzucania nadmiaru wód do Wisły. W ramach tego projektu, do końca roku jest planowane oddanie do użytku jednego z większych w Europie zbiorników retencyjnych na terenie Zakładu „Czajka”. Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych przedsięwzięć, w tym budowy kolektorów Lindego Bis i Wiślanego. Obiekty te będą pełnił m.in. funkcję retencyjną oraz usprawnią transport ścieków w czasie pogody deszczowej.

Warszawska kranówka jest eko

Od wielu lat edukujemy dorosłych, dzieci i młodzież, zachęcając do rozsądnego korzystania z zasobów wodnych. Promujemy także picie wody z kranu oraz korzystanie z naczyń wielokrotnego użytku. Warszawska kranówka jest smaczna i nadaje się do picia bez przegotowania. Pijąc ją dbamy o środowisko, gdyż nie zużywamy jej zasobów potrzebnych na wyprodukowanie opakowań.

Więcej o EKO-inicjatywach MPWiK w Raporcie CSR: https://www.mpwik.com.pl/view/raporty-csr

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a