Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
22.09.2020

Uruchomiono tymczasowy rurociąg do przesyłu ścieków

Ścieki z lewego brzegu Warszawy ponownie popłynęły rurociągiem do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Operacja uruchomienia instalacji przebiegła pomyślnie, a sam układ działa bez zakłóceń.

Prace nad budową tymczasowego układu były prowadzone od początku września br. w trybie ciągłym, tj. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Uruchomienie układu poprzedzono testami, które przebiegły zgodnie z harmonogramem oraz bez zakłóceń. W pierwszym etapie, w dniach 17-18.09.2020 r., przeprowadzono testy szczelności oraz sprawdzono obciążenie mostu pontonowego. W piątek 18.09.2020 r., rozpoczęto próbny przesył ścieków. Układ osiągnął pełną wydajność w niedzielę 20.09.2020r., a w ostatnich dniach trwały ostatnie testy. Jego działanie jest na bieżąco kontrolowane przez służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie po obu stronach Wisły. Nad bezpieczeństwem mostu czuwają żołnierze Wojska Polskiego i ratownicy WOPR zatrudnieni przez Spółkę.

Dziękujemy Wojsku Polskiemu i administracji rządowej, a także pracownikom PGW Wody Polskie, za dotychczasową współpracę, a także innym podmiotom pracującym z nami przy tym przedsięwzięciu. Jednocześnie Spółka dziękuje mieszkańcom m.st. Warszawy za wyrazy zrozumienia i cierpliwości, mamy świadomość skali prowadzonej przez nas inwestycji, w tym utrudnień m.in. dla rowerzystów. Tym bardziej mobilizuje nas to, do terminowej realizacji naszych zobowiązań inwestycyjnych, które pilnie przygotowujemy, aby zastąpić układ przesyłowy na moście pontonowym – który jest rozwiązaniem tymczasowym.

Jak wyglądała budowa tymczasowego układu?

W celu zatrzymania zrzutu ozonowanych ścieków do Wisły:

  • Wojsko Polskie wybudowało most pontonowy na Wiśle, na którym zamontowano rurociągi.
  • Ułożono dwa rurociągi o średnicy 1 m i długości 1,6 km każdy; do ich budowy wykorzystano rury użyczone Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie przez PGW Wody Polskie oraz nowe dostarczone przez wykonawcę. Powstały rurociąg jest o 900 metrów dłuższy od wykonanego w zeszłym roku.
  • Uruchomiono tymczasową przepompownię na terenie Zakładu „Farysa”, zasilaną prądem bezpośrednio z sieci energetycznej. Ścieki do układu tłoczą dwie pompy o mocy 340 kW każda.

W związku z realizacją przedsięwzięcia Spółka zawarła łącznie kilkadziesiąt umów/zamówień na usługi, dostawy i roboty budowlane, a łączna wartość zaciągniętych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie zobowiązań wynosi ponad 44,5 mln zł netto.

Kolejne działania Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie

Układ tymczasowy na moście pontonowym, będzie funkcjonował do momentu wybudowania instalacji bezpieczeństwa metodą przewiertu. Będzie ona miała długość ponad 700 m i średnicę 1,2 m. Rurociąg zostanie wykonany w technologii Direct Pipe z rur stalowych. Rurociąg ten będzie elementem docelowego alternatywnego układu przesyłowego. Do jej obsługi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu „Farysa” oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe. Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020r. Umowa na przewiert została podpisana w dniu 21 września 2020 r., a jej wartość to blisko 35,5 mln zł netto. Wykonawcą zadania będzie Inżynieria Rzeszów S.A.

Jednocześnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie prowadzi działania zmierzające do przewiertu drugiej rury i wybudowania niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Oba te kroki docelowo złożą się na alternatywny nowy układ przesyłowy pod Wisłą, zapowiadany przez Prezydenta m.st. Warszawy po ubiegłorocznej awarii. Drugi krok zostanie dokończony w przyszłym roku. Tak pomyślane etapy tej inwestycji umożliwią nam bezpieczny odbiór ścieków w momencie gdy most pontonowy będzie musiał zostać rozebrany.

Równolegle Spółka przygotowuje plan pracy naprawy istniejącego tunelu. Prace w pierwszej kolejności obejmą rozbiórkę w celu umożliwienia prokuraturze oraz niezależnym ekspertom pobranie próbek do analizy przyczyn awarii.

Realizacja powyższych przedsięwzięć wynika z decyzji nakazowej wydanej przez Powiatowy Inspektorat Budowlany. Spółka konsultuje swoje działania z uprawnionymi w procesie inwestycyjnym podmiotami.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a