Komunikat strony

09.06.2020

#StopFakeNews w sprawie kolektorów pod Wisłą

MPWiK w m.st. Warszawie S.A. oświadcza, że informacje o tym, jakoby układ przesyłający ścieki pod Wisłą groził katastrofą ekologiczną, podane w dniu 8.06.2020 r. podczas briefingu prasowego przez Prezesa PGW Wody Polskie, Przemysława Dacę oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Olgę Semeniuk i sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artura Sobonia, są nieprawdziwe. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są 24 godziny na dobę przesyłane do oczyszczalni ścieków „Czajka” za pomocą sprawnie i bezawaryjnie działającego układu pod Wisłą. Układ nieprzerwanie działa od momentu ponownego uruchomienia rurociągów czyli od 16.11.2019 r.

Jednocześnie zapewniamy, że od października 2019 r. trwają intensywne prace nad koncepcją alternatywnego transferu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni. W marcu 2020 r. Spółka zawarła umowę z firmą  Institut für technischwissenschaftliche Hydrologie Gmbh, która opracowuje wielowariantową koncepcję realizacji tego przedsięwzięcia. Latem tego roku zostaną wybrane warianty skierowane do dalszych prac przygotowawczo-projektowych. Intencją Spółki jest uruchomienie nowego przesyłu ścieków w ciągu 3-5 lat.

Aktualnie w MPWiK w m. st. Warszawie S.A. trwa kontrola Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, która dotyczy pozwoleń na zrzut ścieków do Wisły. Z kolei przyczyny sierpniowej awarii układu przesyłowego są badane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej. W sprawie awarii toczy się też śledztwo, przy którego toku Spółka współpracuje z organami Państwa.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a