Komunikat strony

03.07.2019

Stacja Filtrów obchodzi 133. urodziny!

Obecnie na terenie zakładu znajdują się XIX-wieczne zabytki, w tym nadal pracujące filtry powolne oraz nowoczesne obiekty technologiczne. Położona w centrum Warszawy stacja każdego dnia dostarcza wodę do blisko połowy mieszkańców stołecznej aglomeracji.

Jedyne takie filtry na świecie

Unikalne, piękne i perfekcyjnie zaprojektowane – działające od 133 lat filtry powolne wciąż zachwycają kunsztem architektonicznym i precyzją wykonania. Zabytkowy kompleks budynków na terenie zakładu jest perłą architektury przemysłowej XIX wieku, a filtry powolne to współcześnie jedyny działający na świecie obiekt tego typu, zaprojektowany przez Williama Lindleya. 

Angielska precyzja, carski prezydent i polscy inżynierowie

Stacja powstała dzięki staraniom ówczesnego p.o. prezydenta Warszawy – generała Sokratesa Starynkiewicza. Projekt budowy miejskich wodociągów i kanalizacji jest dziełem wybitnego angielskiego inżyniera Williama Lindleya. Opracowanie powstało w 1876 roku, jednak już po czterech latach naczelnym inżynierem budowy został jego najstarszy syn, wówczas 28-letni William Heerlein Lindley. Wśród najbliższych współpracowników Lindleya znajdowali się również polscy inżynierowie na czele z Alfonsem Grotowskim, autorem projektu praskiego wodociągu, który działał do 1896 roku.

W ciągu pięciu lat od chwili rozpoczęcia budowy wodociągów przez W.H. Lindleya,  do kranów mieszkańców popłynęła woda wprost ze Stacji Filtrów. 

Warszawa w elitarnym gronie

Dzięki powstaniu Stacji Filtrów i rozbudowie sieci przewodów, Warszawa awansowała do elitarnego grona zaledwie sześciu europejskich miast posiadających wówczas nowoczesny system wodociągowy. 

Część obiektów zaprojektowanych przez Lindleya np. filtry powolne oraz zbiorniki wody czystej i osadniki wody surowej (wybudowane w latach 1883-1926), jest eksploatowana do dziś. Natomiast górująca nad zakładem 40-metrowa wieża ciśnień została wyłączona z użytku już latach 30. XX w., a w budynkach dawnej pompowni parowej i kotłowni znajduje się obecnie nowoczesne, multimedialne muzeum wodociągów i kanalizacji. 

Rozbudowa zakładu w okresie międzywojennym

W 1933 roku na terenie stacji oddano do użytku Zakład Filtrów Pospiesznych zaprojektowany w stylu art deco. Mimo zniszczeń, którym  podczas II wojny światowej  uległ dach budynku, w środku zachowały się oryginalne marmurowe stoły operatorskie, a nowoczesna automatyka sterująca pracą urządzeń pozostaje niewidoczna, starannie ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów. 

Nowoczesne technologie - smaczna woda w kranie

Najnowszym obiektem na terenie zakładu  jest uruchomiona w 2010 roku nowoczesna stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Zewnętrzna architektura obiektu harmonijnie koresponduje z XIX-wiecznymi budynkami. Z kolei dzięki zaawansowanej technologii uzdatniania, woda płynąca do warszawiaków jest czysta, smaczna i można ją pić prosto z kranu. 

Zabytkowe obiekty Stacji Filtrów otoczone są troskliwą opieką kolejnych pokoleń pracowników Wodociągów Warszawskich i od wielu lat znajdują się pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. W 2012 mocą rozporządzenia Prezydenta RP, Stacja Filtrów została uznana za Pomnik Historii.

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a