Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
21.05.2020

Spalarnia MPWiK działa od grudnia 2019 r.

Obiekt, zlokalizowany na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka”, został ponownie uruchomiony w grudniu 2019 r. Obecnie spalanie odbywa się na obu liniach technologicznych.

Uruchomienie spalarni było możliwe dzięki naprawie rekuperatorów, czyli wymienników ciepła. Ze względu na stopień skomplikowania prac oraz gabaryty samych urządzeń – każde z nich ma łączne wymiary odpowiadające 4-pietrowemu budynkowi – roboty te prowadzono etapami. Po zakończeniu naprawy pierwszego z rekuperatorów, w grudniu 2019 r. wznowiono spalanie na jednej z dwóch linii technologicznych. Drugą z linii uruchomiono na początku marca 2020 r.

Wyremontowane rekuperatory docelowo zostaną wymienione na nowe urządzenia. Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, wykonawca do początku przyszłego roku zaprojektuje, wyprodukuje i zamontuje dwa nowe urządzenia, po jednym dla każdej z linii spalania.

Spalarnia MPWiK to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Instalacja składa się z dwóch niezależnych linii spalania, z których każda zawiera: piec, rekuperator (wymiennik, w którym gorące spaliny ogrzewają w sposób pośredni powietrze kierowane do procesu spalania), kocioł na potrzeby skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, oraz układ oczyszczania spalin. Ponadto STUOŚ posiada elementy wspólne dla obu linii spalania, tj. turbinę parową i generator, wytwarzające energię elektryczną i cieplną. W ciągu doby w spalarni może być spalanych do 600 t osadów.

Należy podkreślić, że zgodnie z danymi GUS (RAPORT TUTAJ) w Polsce działa ponad 3250 oczyszczalni ścieków komunalnych. Dane przedstawione w raporcie GUS „Ochrona środowiska 2019” wskazują, że w Polsce sposób zagospodarowania osadów ściekowych poprzez termiczne przekształcenie stanowi ok. 19% (źródło: ww. Raport GUS).

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a