Komunikat strony

18.01.2011

Podsumowanie Projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie"

Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. miniony rok był przełomowy pod względem sfinalizowania najważniejszych inwestycji w ramach Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności.

Nadrzędnym celem Projektu nr 2000/PL/16/P/PE/020 „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”, realizowanego w latach 2004 - 2010, była przede wszystkim poprawa jakości wody oraz stworzenie skutecznego systemu odbioru i oczyszczania ścieków południowej części stolicy. Dzięki przedsięwzięciu, współfinansowanemu początkowo z funduszu ISPA, a następnie z Funduszu Spójności Unii Europejskiej na poziomie 62 % kosztów kwalifikowanych (tj. ponad 110 mln €) stołeczna aglomeracja zyskała nie tylko nowe obiekty i systemy uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków, lecz także kilometry nowej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Ponadto wiele odcinków istniejących przewodów poddano renowacji i modernizacji.

Smaczna woda prosto z kranu
28 czerwca 2010 r., po dwóch latach prac, zakończono rozbudowę i modernizację Zakładu Wodociągu Północnego w Wieliszewie, gdzie uruchomiono nowoczesną stację flotacji ciśnieniowej. Dzięki nowemu ciągowi urządzeń uzdatniających, woda dostarczana przez zakład jest znacznie lepsza, to znaczy poprawił się jej smak i zapach. Stacja flotacji ciśnieniowej jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania tej technologii. Inwestycja kosztowała 29,8 mln euro netto, a dofinansowanie unijne wyniosło 62 proc. tej kwoty, tj. 18,5 mln euro.20 października ubiegłego roku na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego oddano do eksploatacji największą w Polsce stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Inwestycja polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (36,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności. 

Nowopowstałe instalacje na terenie Zakładu Wodociągu Północnego i Centralnego przyczyniły się do znacznej poprawy jakości wody w 80% stołecznych kranów.

Sprawniejsze oczyszczanie ścieków
Głównym celem Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” było stworzenie skutecznego systemu odbioru i oczyszczania ścieków z południowych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa. W ramach zakończonego Projektu wybudowano przepompownie i układ przesyłowy ścieków do oczyszczalni ścieków „Południe” oraz przewód przesyłowy ścieków oczyszczonych z oczyszczalni do punktu odprowadzenia ich do Wisły. Obiekty oddano do użytku 1 lipca 2006 roku.Ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej oczyszczalnia jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a powietrze odciągane z obiektów oczyszczane jest w układzie dezodoryzacji. Proces kompleksowej dezodoryzacji jest innowacyjny na skalę ogólnopolską. 

Nowoczesna sieć wodociągowo - kanalizacyjna

Wodociągi warszawskie unowocześniają nie tylko metody uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków, lecz także systemy dystrybucji. Jest to ogromne wyzwanie, gdyż stołeczna sieć wodociągowa (wynosząca ok. 3300 km) oraz kanalizacyjna (wynosząca ok. 3000 km) jest najdłuższą w kraju. W ramach projektu unijnego warszawska aglomeracja zyskała ok. 20 km nowej sieci wodociągowej i ponad 30 km sieci kanalizacyjnej. Ponadto wiele odcinków, istniejącej już infrastruktury, poddano renowacji i modernizacji, w tym 125 km sieci wodociągowej i 30 km sieci kanalizacyjnej. MPWiK, mając na uwadze dobro i wygodę mieszkańców Warszawy, wdraża najnowocześniejsze technologie w zakresie wykonawstwa, takie jak bezwykopowa metoda mikrotunelingu. Zastosowano ją m.in. podczas budowy układu przesyłowego dla oczyszczalni ścieków „Południe” oraz renowacji przewodów tłocznych wody surowej ze stacji pomp rzecznych do stacji filtrów. Prace prowadzone wzdłuż najważniejszych arterii Warszawy, nie powodowały żadnych utrudnień w ruchu drogowym.

Systemy informatyczne w służbie mieszkańcom
W ramach Projektu w MPWiK wdrożono innowacyjny system informatyczny, który pozwala na sprawne i efektywne zarządzanie siecią wodociągową oraz kanalizacyjną tzw. model matematyczny. Umożliwia on między innymi zarządzanie układem dystrybucji wody (również podczas prac awaryjnych, w czasie remontów, wyłączeń), planowanie remontów sieci w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców oraz przewidywanie zachowania systemu kanalizacyjnego podczas intensywnych opadów. Projekt, wdrożony przez MPWiK w m.st. Warszawie S.A., już został doceniony i znalazł się w gronie pięciu „Najciekawszych z najlepszych wdrożeń IT w Polsce”.

Tradycja i nowoczesność
W 1886 roku Warszawa, dzięki innowacyjnemu projektowi Williama Lindleya, dołączyła do wysokorozwiniętych metropolii europejskich. Blisko 125 lat później, po ukończeniu realizacji Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” oraz jego kontynuacji, projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza III” porządkujących gospodarkę wodno - ściekową miasta, Warszawa ponownie będzie mogła godnie nosić miano stolicy europejskiej. 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a