Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
29.06.2022

MPWiK: Piana na Wiśle to zjawisko naturalne

W związku z pytaniami mieszkańców stolicy o pojawienie się piany na powierzchni wody w Wiśle na wysokości studni infiltracyjnej Gruba Kaśka, zapewniamy, że jest to zjawisko naturalne i bezpieczne dla ekosystemu rzeki. Występuje ono zawsze podczas płukania złoża dna rzecznego w rejonie ujęć infiltracyjnych wykonywanego przez spulchniacze hydrauliczne "Chude Wojtki".

Utworzenie się piany nie ma wpływu na ekosystem Wisły, ponieważ tworzą ją pęcherzyki powietrza wydobywające się z dna rzeki. Intensywność tego zjawiska zwiększa się wraz ze spadkiem poziomu wody w rzece i wzrostem obciążenia ujęć infiltracyjnych na skutek dużego zapotrzebowania na wodę aglomeracji warszawskiej w warunkach narastającej suszy hydrologicznej.

Podkreślamy, że prowadzenie w trybie ciągłym prac eksploatacyjnych wykonywanych przez jednostki „Chude Wojtki”  jest konieczne dla utrzymania stabilnego przykrycia drenów i stałego przepływu wody nad złożem filtracyjnym. W trudnych warunkach hydrologicznych gwarantuje bezpieczeństwo w pierwszym etapie dostaw wody dla mieszkańców stołecznej aglomeracji.

 

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a