Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
19.04.2021

#ŁączyNasPamięć: Akcja Żonkile 2021

Wodociągi Warszawskie, aby upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, włączyły się w akcję Żonkile.

19 kwietnia 1943 r. trzystu powstańców żydowskich, mimo braku szans na wygraną, stanęło do walki z niemieckim okupantem. W rocznicę tych wydarzeń do obchodów włączyła się również nasza Spółka. Wzięliśmy udział w uroczystościach przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz Pomnikiem Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego znajdującym się przy ulicy Prostej 51.

Dlaczego żonkile?

Wybór żółtego żonkila jako symbolu pamięci, jest związany z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który ocalał dzięki pomocy warszawskich kanalarzy Wacława Śledziewskiego i Czesława Wojciechowskiego. W 70. rocznicę wybuchu powstania, zainaugurowano akcję rozdawania papierowych żonkili na pamiątkę bukietu żółtych kwiatów, które co roku Edelman składał w hołdzie poległym pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Od tamtej pory papierowe żonkile uznano za znak pamięci o tych wydarzeniach.

Bohaterzy z kanałów

W nocy z 8 na 9 maja 1943 r. grupa kilkudziesięciu powstańców zeszła do kanału włazem znajdującym się przy ulicy Franciszkańskiej. Ich przewodnikami po podziemnych labiryntach byli Wacław Śledziewski i Czesław Wojciechowski, pracownicy Inspekcji Sieci Wodociągów i Kanalizacji. Po kilku godzinach, grupa dotarła w umówione miejsce pod jeden z włazów prowadzących do kanału biegnącego pod ulicą Prostą. Według niektórych źródeł, bojowcy spędzili w kanałach, czekając na transport, nawet 48 godzin.

Edycja wyjątkowa

W tym roku organizatorzy pragnęli nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Główne uroczystości odbyły się w południe przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Ale w związku z pandemią COVID-19 większość obchodów, tak jak rok temu, przeniosła się do Internetu.

Program obchodów Akcja Żonkile 2021 dostępny jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a