Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
19.04.2021

#ŁączyNasPamięć: Akcja Żonkile 2021

Wodociągi Warszawskie, aby upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, włączyły się w akcję Żonkile.

19 kwietnia 1943 r. trzystu powstańców żydowskich, mimo braku szans na wygraną, stanęło do walki z niemieckim okupantem. W rocznicę tych wydarzeń do obchodów włączyła się również nasza Spółka. Wzięliśmy udział w uroczystościach przed Pomnikiem Bohaterów Getta oraz Pomnikiem Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego znajdującym się przy ulicy Prostej 51.

Dlaczego żonkile?

Wybór żółtego żonkila jako symbolu pamięci, jest związany z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który ocalał dzięki pomocy warszawskich kanalarzy Wacława Śledziewskiego i Czesława Wojciechowskiego. W 70. rocznicę wybuchu powstania, zainaugurowano akcję rozdawania papierowych żonkili na pamiątkę bukietu żółtych kwiatów, które co roku Edelman składał w hołdzie poległym pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Od tamtej pory papierowe żonkile uznano za znak pamięci o tych wydarzeniach.

Bohaterzy z kanałów

W nocy z 8 na 9 maja 1943 r. grupa kilkudziesięciu powstańców zeszła do kanału włazem znajdującym się przy ulicy Franciszkańskiej. Ich przewodnikami po podziemnych labiryntach byli Wacław Śledziewski i Czesław Wojciechowski, pracownicy Inspekcji Sieci Wodociągów i Kanalizacji. Po kilku godzinach, grupa dotarła w umówione miejsce pod jeden z włazów prowadzących do kanału biegnącego pod ulicą Prostą. Według niektórych źródeł, bojowcy spędzili w kanałach, czekając na transport, nawet 48 godzin.

Edycja wyjątkowa

W tym roku organizatorzy pragnęli nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku. Główne uroczystości odbyły się w południe przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Ale w związku z pandemią COVID-19 większość obchodów, tak jak rok temu, przeniosła się do Internetu.

Akcja Żonkile 2021: Program obchodów

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a