Komunikat strony

19.02.2020

Komunikat MPWiK ws. jakości wody w Wiśle

W związku z opublikowanymi przez media szczątkowymi informacjami pochodzącymi od WIOŚ na temat stanu wody w Wiśle po sierpniowej awarii układu przesyłowego, MPWiK informuje:

Nieuzasadnioną jest ocena, że w porównaniu do stanu z 2018 r. nastąpiło pogorszenie jakości wody w Wiśle z pierwszej klasy czystości do stanu poniżej dobrego. Jest to sformułowanie nieprecyzyjne, mogące wprowadzać w błąd, a przede wszystkim odbiegające od aktualnego systemu klasyfikacji czystości wód. Zgodnie z wynikami badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z lat 2017-2018, już w 2018 r., a więc na długo przed awarią sam inspektorat ocenił stan wody w Wiśle na odcinku warszawskim jako zły.

Link: http://www.gios.gov.pl/pl/stan-srodowiska/monitoring-wod

MPWiK w dniu 29 sierpnia 2019 r. rozpoczęło pobór próbek wody z Wisły w czternastu punktach na rzece (7 punktów na terenie Warszawy i 7 na odcinku od Warszawy do Płocka), z czego 2 punkty zostały wyznaczone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wszystkie wyniki badań przeprowadzone przez Zakład Laboratoriów MPWiK, który posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, nr AB 811, były na bieżąco publikowane na stronie internetowej Spółki: https://mpwik.com.pl/view/badania-jakosci-wody-w-wisle---wyniki

Należy podkreślić, że ilość wprowadzonych do Wisły ścieków stanowiła ok. 1% całkowitego przepływu wody w rzece. Prowadzony monitoring wskazał także, że zrzut ścieków powodował jedynie lokalne i przejściowe pogorszenie jakości wody.

Z kolei obecność metali ciężkich w Wiśle jest od paru lat śladowa i awaryjny zrzut ścieków nie miał wpływu na zmianę parametrów wody w tym zakresie.

MPWiK jest zawiedzione dezinformacyjnymi działaniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. WIOŚ nie publikuje całych komunikatów, a do mediów rozsyła jedynie zdawkowe, wyjęte z kontekstu i nieprecyzyjne informacje, które wprowadzają opinię publiczną w błąd. Mimo to, MPWiK niezmienne pozostaje w gotowości do rzetelnej i merytorycznej współpracy z WIOŚ w dobrze rozumianym interesie mieszkańców i środowiska.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a