Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
27.06.2022

Fala upałów – MPWiK z pomocą mieszkańcom stolicy

Tak jak w poprzednich sezonach letnich, również w tym roku stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji bierze udział w akcji Miasta Stołecznego Warszawy i rusza z pomocą mieszkańcom w upalne dni. Aby ulżyć warszawiakom już na początku fali upałów MPWiK ustawia na terenie miasta kurtyny i bramki wodne. Mieszkańcy znajdą ochłodę przy kurtynach rozstawianych codziennie w ośmiu popularnych lokalizacjach, a także przy bramkach, które do końca sezonu letniego staną  w punktach wyznaczonych przez urzędy dzielnic. Stołeczni wodociągowcy w związku z pogodą apelują do mieszkańców, aby zadbali o odpowiednią ochronę siebie oraz zwierząt.

Kurtyny wodne

Do Warszawy dotarła fala upałów. Według prognoz temperatura w najbliższych dniach będzie znacznie przekraczała 30 st. C, co może mieć wpływ na samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Dlatego w centrum miasta będą się pojawiały kurtyny wodne, które chłodzą i nawilżają powietrze rozpryskując wodę na wysokość do ok. 2 metrów. Wodne pióropusze działają od poniedziałku 27 czerwca do czasu ustania upałów. Przyniosą ulgę przechodniom w ośmiu popularnych lokalizacjach:

1. Plac Zamkowy,

2. Ul. Krakowskie Przedmieście przy pomniku Mikołaja Kopernika,

3. Pl. Trzech Krzyży w okolicy pomnika Wincentego Witosa,

4. Pl. Konstytucji od strony ul. Waryńskiego,

5. Ul. Floriańska przy Bazylice Św. Floriana,

6. Płyta Desantu – Bulwar Flotylli Wiślanej,

7. Ul. Nowy Świat przy ul. Smolnej,

8. Skwer Hoovera.

Bramki wodne w dzielnicach

Sukcesywnie, w uzgodnieniu z urzędami stołecznych dzielnic, po weryfikacji wyznaczonych przez nie punktów, MPWiK zainstaluje na całe lato bramki wodne rozpylające mgiełkę wodną.  Będą one uruchamiane i wyłączane przez pracowników urzędów.
Dodatkowo w miejscach, w których planowane są wydarzenia dla mieszkańców, na wniosek jednostek miejskich, Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy z warszawską kranówką.


Pamiętaj o nawodnieniu

Jednocześnie MPWiK apeluje, aby w czasie upałów chronić się przed słońcem i dbać o odpowiednie nawodnienie. Dotyczy to szczególnie seniorów i dzieci, ponieważ ich organizmy najgorzej reagują na upały. Osoby starsze oraz dzieci nie powinny zbyt długo przebywać na słońcu.
Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Warszawska kranówka nie ma żadnych kalorii, ale dostarcza organizmowi wielu cennych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia i magnezu. Każdego dnia organizm człowieka traci średnio 2 – 3 litry wody. Dlatego dla zdrowia i dobrego samopoczucia powinno się stale utrzymywać jej odpowiedni poziom. W czasie upałów zaleca się picie nawet 4 litrów wody dziennie. Warszawska kranówka jest najlepszym wyborem ze względu na średni poziom mineralizacji – jest przebadana laboratoryjnie, a więc bezpieczna i smaczna.


Należy także pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla zwierząt. Dlatego nie wolno ich zostawiać na nasłonecznionym terenie, np. przed sklepem i pod żadnym pozorem zostawiać w zamkniętych pojazdach. Na czas spacerów czworonogom należy zapewnić stały dostęp do świeżej, czystej wody. Warto również pamiętać o wystawianiu poidełek ptakom i innym wolno żyjącym zwierzętom.

 

Kurtyna wodna przy ul. Nowy Świat na wysokości ul. Smolnej

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a