Komunikat strony

szklanka z kranówką wypełniona owocami
26.01.2018

Nowe inwestycje Wodociągów Warszawskich 

Znacząca poprawa bezpieczeństwa pracy sieci kanalizacyjnej w trakcie pogody deszczowej i bezdeszczowej oraz stworzenie możliwości uruchomienia nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową – takie będą najważniejsze korzyści z modernizacji kolektora Burakowskiego i budowy kolektora C Bis.

Inwestycje będą realizowane w ramach Fazy V i VI unijnego Projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków Warszawie”. Umowy na ich wykonanie podpisano w obecności przedstawicieli Spółki oraz wykonawców. Łączny koszt obydwu zadań wynosi blisko 160 mln zł netto. 

 „Dzięki modernizacji kolektora Burakowskiego oraz budowie kolektora C Bis w Pruszkowie i Piastowie – wzrośnie bezpieczeństwo miasta podczas gwałtownych opadów” – powiedział podczas briefingu prasowego Pan Witold Pahl, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. - „Zwiększenie możliwości retencyjnych układu odbiorczego pozwoli ograniczać występowanie lokalnych podtopień i zalewisk, powstających podczas ulewnych deszczy. Budowa kolektora C Bis to także szansa na uruchomienie nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową w rejonie Pasma Pruszkowskiego, w szczególności Piastowa oraz Pruszkowa, a w przyszłości także Dzielnicy Ursus” – dodał.

Nowy kolektor dla Piastowa, Pruszkowa i Ursusa

Mierzący około 7 km kolektor C-Bis będzie służył do transportu ścieków sanitarnych głównie   z terenu Piastowa i Pruszkowa do oczyszczalni ścieków w Pruszkowie. Inwestycja będzie realizowana w formule „Projektuj – Buduj”, a jej koszt wyniesie ok. 50 mln zł netto. Planowany termin wykonania tego przedsięwzięcia to 2021 r. Trasa kolektora będzie przebiegała wzdłuż m.in.: al. Krakowskiej, ulic: Warszawskiej i Bohaterów Wolności w Piastowie oraz ulic: Dąbrowskiej, Korczaka, Zdziarskiej, Mostowej i Długiej w Pruszkowie. Ponadto fragment kanału zostanie poprowadzony pod dnem rzeki Utraty w specjalnie, w tym celu wybudowanym syfonie. Nowy kolektor będzie budowany metodą bezwykopową z rur GRP o średnicy od 800 mm do 1000 mm. Wykorzystanie nowoczesnej technologii mikrotunelingu pozwoli ograniczyć utrudnienia w ruchu lokalnym.

Pionierski projekt w Polsce

Także w tym roku rozpocznie się modernizacja blisko 5-kilometrowego kolektora Burakowskiego, którego trasa przebiega przez dzielnice Żoliborz i Bielany. Wnętrze kanału zostanie wyłożone 1600 segmentowymi modułami GRP z żywic poliestrowych, każdy o długości 3 metrów . Technologia modernizacji kolektora, po raz pierwszy stosowana w naszym kraju, polega na wprowadzeniu do kanału półkolistych segmentów, które po połączeniu przy pomocy szczelnych kołnierzy utworzą samonośny moduł. Co istotne - prace remontowe, prowadzone wzdłuż ul. Marymonckiej oraz ul. Słowackiego na odcinku od Mostu Północnego do ul Popiełuszki, nie będą powodowały utrudnień w ruchu drogowym. Roboty ziemne polegające przede wszystkim na wykonaniu pięciu komór obejmą wyłącznie pasy zieleni, bez potrzeby ingerencji w jezdnię.

Więcej o inwestycjach realizowanych przez nasze przedsiębiorstwo można przeczytać TUTAJ.

Ta strona używa ciasteczek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.
Udostępnij link do strony:
Przez email
Przez facebook'a